Site icon KecsUP – a kecskeméti régió kezdőoldala

Mi lesz a volt tűzoltólaktanyával és a régi tiszti klubbal?

A volt tűzoltólaktanya / Fotó: Hraskó István

Talán szó esik majd a december 7-ei, csütörtöki közgyűlésen arról, mi lesz a sorsa a városközpontban lévő korábbi tűzoltólaktanyának most, hogy nemrég a tűzoltók kiköltöztek. Király József, a Szövetség képviselője mindenesetre indítványozza, hogy a város szerezze meg az államtól, akárcsak a régi tiszti klubot.

A témát Király József, a Szövetség a Hírös Városért Egyesület képviselője hozza be a csütörtöki közgyűlésre. Mostani indítványában egyrészt visszautal egy tavaly júliusira, amelyben akkor leírta: a tűzoltóság kiköltözésével lehetőség nyílik arra, hogy a mögötte-körülötte lévő belvárosi területet – a Lechner Ödön utca, Kisfaludy utca, Dobó István körút, Deák Ferenc tér által határolt részt – a város megújítsa, beleértve az ott lévő kereskedelmi, gazdasági egységeket és parkolókat, zöldfelületeket. Egyúttal javasolta, hogy egy munkacsoport tekintse át a korábbi terveket és vizsgálja meg a lehetőségeket a terület teljes rehabilitációjára.

Fotó: Hraskó István

„Sajnos ez a javaslatom nem került elfogadásra” – áll Király József mostani indítványában.

Visszaolvasva a 2022. július 28-ai testületi ülés jegyzőkönyvét, kiderül ugyanakkor, hogy az indítványt – némi vitát követően – ő vonta vissza.

Akit részleteiben érdekel, miért, és hogyan, a részleteket itt tudja elolvasni (a 135. oldalon kezdődik). Vázlatosan a következő történt:

Fotó: Hraskó István
Fotó: Hraskó István

Ez volt tehát 2022 nyarán. Mint megírtuk, idén október közepén költözött át a tűzoltóság a belvárosból az új, 5,4 milliárd forint uniós forrásból a Külső-Szegedi úton épült laktanyába. Most, 2023 decemberében Király József indítványában az új településrendezési tervet ismertető anyagból idéz:

„Konkrét fejlesztési feladatként jelentkezik a városközpont folyamatos megújítása, átalakulásának biztosítása (pl. Színház tömbje, Kada Elek Szakközépiskola területe, Tűzoltóság tömbje, Piac környezete), amely állandó újra tervezést, átgondolt szabályozást igényel. Ez a fejlesztési folyamat átfogó lehetőségeket rejt mind az új funkciók megjelenítése, mind a parkolás és forgalomszervezés, mind pedig a közterület és zöldfelület kialakítása területén.”

A volt tiszti klub / Fotó: Hraskó István

És még arról is szó van az anyagban, hogy a jövőben a városközpontban kiemelt figyelmet kell fordítani:

A történeti jelentőséggel bíró, központi városrészekben pedig gátolni szükséges, hogy a  régebbi stílusokat viselő épített környezetbe azoktól erősen elütő épületeket húzzanak fel, mert az disszonáns hatást kelt. A belvárosi „leromlott állapotú épületek vagy megújulást igénylő épületek, területek felújítása, az új épületek homlokzatának kialakítása karakterhez igazodóan kell, hogy megvalósuljon.”

Fotó: Hraskó István

Király József indítványában leszögezi: ahhoz, hogy a város ne a követője, hanem a kezdeményezője legyen a városközpont fejlesztésének, szükség van arra, hogy a megüresedett tűzoltólaktanyát és a volt Helyőrségi Klubot a város „megszerezze az államtól”, erre pedig a polgármestert kéri fel.

A Kecsupnak a téma kapcsán még elmondta: azért tartja fontosnak ezt a kérdést, hogy a város képe ne „a befektetők szája íze szerint alakuljon”, hanem a város tudjon teremteni olyan körülményeket, hogy a megújult Városháza méltó környezetben lehessen. Király József úgy véli, a központban oldani kellene a zsúfoltságot, azon gondolatok jegyében, melyeket a leendő TRT is megfogalmaz, ehhez pedig egy megfelelő eszköz lenne, ha a város tulajdonába kerülnének az itt lévő épületek, területek.

Fotó: Hraskó István

A tiszti klubban próbálnak egyébként a Kecskemét City Balett táncosai és a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház zenészei, valamint több nyugdíjas klub és egyesület – például a Repülők és Rendvédelmiek Bajtársi Egyesülete – szokott itt rendezvényeket tartani, hamarosan pedig a TGV Vasútmodellező Klub kiállítása nyílik majd meg.

Exit mobile version