Újabb stációhoz érkezett a legutóbbi Tanács ülésen az EU természet helyreállításáról (Nature Restoration Law) szóló rendeletének kálváriája. Eddig is komoly ellenállásba ütközött jobboldalról a szabályozás, ami drámai fordulatok után jutott tovább a jogalkotási folyamatban, de most mégis elsüllyedni látszik a Bizottság Zöld Megállapodásának zászlóshajója. Hogy mit is jelent pontosan és milyen hatással lehet térségünk életére erről bővebben a KecsUP-on is írtunk már.
Mit is tartalmaz pontosan a jogszabály?
Az ENSZ Globális Biodiverzitás Keretegyezménye minden ország számára komoly célokat tűz ki a természetes élőhelyek helyreállítása tekintetében. Az ideiglenesen elfogadott jogszabály értelmében az EU-tagállamoknak az évtized végéig meg kell kezdeniük a biológiai sokféleség csökkenésének visszafordítását az EU szárazföldi és tengeri területeinek legalább 20%-án, miközben közösen 25 000 kilométernyi duzzasztott vízi utat kell megnyitni és 3 milliárd új fát kell ültetni. Ezzel párhuzamosan célokat tűz ki egy sor konkrét ökoszisztéma fokozatos helyreállítására, a füves rétektől a lecsapolt tőzeglápokig.
Hogyan lett a magyar kormány bűnbak?
Miután a Bizottság 2022-ben benyújtott javaslatát végül sok herce-hurce után az Európai Parlament szűk többséggel elfogadta, és a Tanács-Bizottság-Parlament hármas egyeztetése (trialógus) után már meggyőzőbb többség támogatását is megkapta a Parlamentben, már csak a miniszterelnököket és államfőket tömörítő Európai Tanács jóváhagyására volt szükség, hogy életbe lépjen a jogszabály. Belgium, az EU Tanácsának soros elnöke elhalasztotta a szavazást, amikor kiderült, hogy a tagállamok nem támogatják eléggé. Belgium az északi flamand régió ellenállása miatt kénytelen volt tartózkodni, és nem tudta megszerezni a szükséges minősített többséget az európai parlamenti képviselőkkel kötött és az Európai Parlament által a múlt hónapban elfogadott jogalkotási kompromisszum jóváhagyásához.



