Site icon KecsUP – a kecskeméti régió kezdőoldala

Zlatniczky Tamás: Szuverenitásvédelmi Hivatal contra Magyar Ügyvédi Kamara – a szuverenitásról szóló sorozatunk hatodik írása

Bibó István emlékbélyeg - illusztráció / Forrás: tiszatajonline.hu

Ki veszélyezteti a szuverenitást? Aggódnunk kell-e, ha a hatalom folyton a szuverenitásra hivatkozik? Ha valóban működnek a hatalommegosztásból fakadó jogállami intézményeink, akkor mi dolga egy hivatalnak a szuverén állampolgárokkal? Ki mit és kit véd meg, ha szuverénnek tekintjük az államnak a polgárait, akik lokális, kulturális, szakmai közösségeket alkotva járulnak hozzá a nemzeti közösséghez? Vagy inkább arról van szó ebben a mesterségesen keltett vitában, hogy a hatalom kontrollként akarja használni mások szabadsága ellen a „szuverenitást”?

Cikksorozatunkban a KecsUP-on a szuverenitásról szóló elkezdett vitát folytatjuk, ami a kecskeméti Jókai Szalonban bontakozott ki néhány hónappal ezelőtt. Célunk az, hogy vendégszerzőink több nézőpontból kibontsák a szuverenitás fogalmát és annak tapasztalatait, ami ma az egyik legvitatottabb politikai témák egyike.

A szuverenitásról szóló sorozatunk első írását a kecskeméti születésű dr. Maczonkai Mihály jegyezte, aki a Pécsi Tudományegyetem Jogi Kara Európa jogi és Nemzetközi jogi tanszéke docense. A másodikat Libor Zoltán, a Mélymerülés Művészeti Magazin szerkesztője, a harmadikat Kecskemét-Marosvásárhely Baráti Kör elnöke, Kerényi György. Ezt követte Fazekas Péter jogász, a kecskeméti Jókai Szalon alapítójának, elnökének írása, majd Füstös-Simon Zsuzsanna szociológus, fordító közölt írást a KecsUP-on. A hatodik írást dr. Zlatniczky Tamás ügyvéd, a Kecskeméti Ügyvédi Kamara titkára adja közre.

Szuverenitásvédelmi Hivatal contra Magyar Ügyvédi Kamara

A Magyar Ügyvédi Kamara Hírleveléből a kamarai tagság 2024. május 15-én értesült arról, hogy a Magyar Ügyvédi Kamarát megkereste a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetője 2024 áprilisában abból a célból, hogy a Hivatal és a Magyar Ügyvédi Kamara között megállapodás jöjjön létre a Hivatal feladatainak ellátásához szükséges tájékoztatás nyújtása érdekében.

A megkeresés tartalmát a Magyar Ügyvédi Kamara részleteiben nem ismertette, én ezt most megteszem, az alábbiakat kérte „Lánczi elvtárs”:

  1. Kamarai állásfoglalás az ügyvédi tevékenység során elvárható szakmai és etikai szempontokról az Alaptörvény legfrissebb módosítása és a szuverenitást befolyásoló külföldi befolyással és dezinformációs tevékenységgel kapcsolatos információk bejelentésére vonatkozóan;
  2. Kamarai szabályzat-kiegészítés az ügyvédi tevékenység ellátása során a szuverenitásvédelemmel kapcsolatos ügyvédi feladatokról és felelősségről;
  3. Annak a protokollja, hogy az ügyvéd-ügyfél viszony kezdetén az ügyfél tájékoztatása a szuverenitásvédelmi kötelezettségekről tényvázlatba foglaltan megtörténjen abból a célból, hogy az ügyvéd az ebből fakadó kötelezettségei miatt ne kerüljön az ügyfelével összeférhetetlen helyzetbe.
  4. Annak a protokollja, hogy az ügyvédi tevékenység végzése során tapasztalt, a szuverenitásvédelmi törvénybe ütköző magatartás hogyan jusson a Hivatal tudomására;
  5. Annak a módja, hogy valamely ügyvédi kamarához (bárhonnan) érkező szuverenitásvédelemmel kapcsolatos bejelentés haladéktalanul a Hivatal tudomására jusson;
  6. Az egyes területi kamarák tekintetében kapcsolattartási pont a Hivatallal.”

Igen sajnálatos módon a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetőjének a figyelmét elkerülte az ügyvédi tevékenységről szóló 2017. évi LXXVIII. tv. (üttv.). Részletesen nem kívánom ismertetni az ügyvédekről szóló törvényt, tekintettel arra, hogy az igen terjedelmes.

Az üttv. első három fejezete, mely mindösszesen 21 szakaszból áll, részletesen szabályozza azokat a kritériumokat, melyeket az ügyvédi kar tagjainak be kell tartania. Én most nem kívánom mind a 21 szakaszt ismertetni, csak a példálózás kedvéért szeretnék kiemelni pár alapvető szabályozást, pl: általános elvek, ügyvédi függetlenség, titoktartási kötelezettség, a hatósági ügyvédi titkot tartalmazó irattal kapcsolatos jogosítványai, a védekezés céljából készült irat védelme.

Ezek közül a legfontosabb az ügyvédi titoktartás, s az erről szóló rendelkezés az alábbiakat tartalmazza:

„13. § (1) Az ügyvédi titoktartásra kötelezett a nála folytatott hatósági ellenőrzés, szemle vagy helyszíni kutatás során nem tárhatja fel az ügyvédi titkot tartalmazó iratokat és adatokat, az ügyvédi titokkal kapcsolatosan tanúvallomásra és adatszolgáltatás teljesítésére nem kötelezhető, de a hatóság eljárását nem akadályozhatja.”

Nem kell jogásznak lennie senkinek ahhoz, hogy a fenti szabályozást értelmezze. Teljesen egyértelmű. Az ügyvédet (minden áron) köti az ügyvédi titoktartási kötelezettség.

A területi kamarák és a Magyar Ügyvédi Kamara felett a törvényes felügyeli jogkört a mindenkori igazságügyi miniszter gyakorolja. Az igazságügyi miniszter a törvényességi felügyelet gyakorlása során tevékenységét csak az ügyvédi titok sérelme nélkül gyakorolhatja. Ha a Szuverenitásvédelmi Hivatal munkatársai veszik a fáradtságot és végig olvassák az üttv-t, nos akkor annak legvégén észlelniük kellett volna, hogy a törvényességi felügyeleti jogkört ki gyakorolhatja az ügyvédek felett. Egyértelmű a szabályozás.

A Hivatalnak semmi köze az ügyvédekhez!

Elszomorító dr. Lánczi Tamás hivatalvezető reagálása a történtekre. Úgy látszik, bizonyítani akarja, hogy megdolgozik a havi 5.000.000.Ft-os munkabéréért, és mindent megtesz annak érdekében, hogy kellően tanúsítsa hatalom iránti lojalitását. (Bár részünkről ehhez kétség nem fér.)

Igen szomorú az a tény, hogy a hivatalvezető az eset után a Hivatal facebook oldalán nyilvánosságra hozta a felek közötti levélváltást. Igazából ebből az a legmegdöbbentőbb, hogy minden köntörfalazás nélkül büszkélkedik azzal a Hivatal, hogy „számos állami intézménnyel és köztestülettel vette fel a kapcsolatot a Szuverenitásvédelmi Hivatal azzal a céllal, hogy együttműködést kezdeményezzen a magyar szuverenitás védelme érdekében”, az együttműködés pedig minden esetben meg is kezdődött, „kizárólag a Magyar Ügyvédi Kamara utasította vissza megkeresésünket”

El kellene gondolkodni azon is, hogy kik azok, akik lefeküdtek ezen megkeresésnek? A lista nem ismert.

De azért kíváncsi lennék arra, hogy Putyin elvtársat is megkereste-e a Hivatal, hogy ugyan miért törték fel a Külgazdasági és Külügyminisztérium honlapját, ahova gyakorlatilag az oroszok már több mint kettő éve akkor mennek be, amikor akarnak, s csak azt nem tudják meg, amit nem akarnak?

Innen is lehet látni, hogy ez az egész jogszabály, amit nyilvánvalóan kb. 3-4 év múlva meg fog semmisíteni az Emberi Jogok Európai Bírósága, csak azért jött létre (jogellenesen), hogy a nem kormánypárti erőket megpróbálja kordák közé szorítani.

Vettem a fáradtságot és megnéztem a Hivatal facebook bejegyzését, melyben többek között a hatalomra oly jellemző „csúsztatás” került megfogalmazásra: „A Kamara annak ellenére zárkózott el megkeresésünktől, hogy az elmúlt években ügyvédek is segédkezhettek tiltott külföldi kampányfinanszírozás lebonyolításában.

Szóval: „segédkezhettek”. Döbbenetes, a szokásos maszatolás, konkrétum nélküliség! Ezen feltételezés alapján pedig az elvárás az, hogy az ügyvédi kar tagjai legyenek spiclik, besúgók, árulók, vamzerek, s nem folytatom tovább.

A szakmai ismeretek teljes hiányát bizonyítja, hogy a Hivatal még arról sem tud, hogy az ügyvédeket az üttv-n kívül egy további jogszabályi rendelkezés is nagyon szigorúan köti, ez pedig a „2017. évi LIII. tv, a pénzmosás és terrorizmus finanszírozása megelőzéséről és megakadályozásáról.” Ezen jogszabály részletesen tartalmazza, hogy az eljáró ügyvédnek, kamarai jogtanácsosnak, közjegyzőnek milyen kötelezettségei vannak abban az esetben, ha a jogszabályban szabályozott tevékenységek valamelyikét végzi.

A jogszabályi rendelkezések megszegőivel szemben 400.000.000.Ft (négyszázmillió) forintig terjedő bírság szabható ki. Látható a szankció nagyságrendjéből is, hogy a 2017. évi LIII. tv. rendelkezéseinek szem előtt tartása, s annak betartása, alapvető érdeke az ügyvédi karnak is.

A jogszabályi értelmezésem alapján a Hivatalra vonatkozó törvény nem tartalmaz senkire nézve sem bejelentési, vagy feljelentési kötelezettséget.

Lánczi elvtárs! Nem lett ez egy kissé túllihegve?

Végezetül: az Üttv. egyes rendelkezései alól csak az Üttv. adhat felmentést.

 

A cikksorozat folytatódik, az írásokat hétvégenként publikáljuk. Korábbi írások a KecsUP-on a szuverenitásról:

Exit mobile version