Súlyosnak látják a magyarok hazájukban a korrupciót és az igazságszolgáltatásban sem bíznak nagyon – derül ki az Eurostat SDG&me kiadványából, amelyet a Bumm ismertet.
Korrupció, korrupció mindenütt
A Transparency International korrupcióérzékelési indexe (CPI) a közszférában a korrupció érzékelt mértéke alapján rangsorolja az országokat. A skálán a nulla azt jelenti, hogy az adott országban nagyon erőteljesen érzékelik a korrupciót, a 100 a pedig azt, hogy egyáltalán nincs jelen.
Magyarországon 44 pontjával a 43 pontos Bulgária után Romániával osztott második helyen.
Az Európai Unióban az északi országok lakosai érzékelik a legkevésbé a korrupciót: Dánia (87 pont), Finnország (86 pont) és Svédország (85 pont) végzett az élvonalban. Ezzel szemben a sereghajtók között kapott helyet Szlovákia (50 pont) mögött Horvátország (47 pont) és Görögország (48 pont) is.
Magyarország 2012–2019 egyre korruptabbá vált: a mutató 55 pontról 44-re romlott. Ezzel szemben Szlovákiában a vizsgált időszakban a lakosok szerint némileg javult a helyzet (46-ról 50 pontra).
Alacsony a bizalom az igazságszolgáltatásban
Közép-Európában Csehországban 51%, Magyarországon 43%, Lengyelországban 39%, Szlovákiában 28, Horvátországban 18% bízott az igazságszolgáltatás függetlenségében. Ugyanez Ausztriában 83% volt.
Az Európai Parlament megbízhatóbb
Magyarországon az emberek 67%-a bízott az EP-ben, Lengyelországban 55% volt ez az arány. Szlovákiában 49%, Csehországban 45%. Az Európai Unió egészében 54%-os volt a mutató.