Site icon KecsUP – a kecskeméti régió kezdőoldala

A kormány kénye-kedve szerint működik az állami hírgyár

Forrás: Google Maps

A közpénzből működő MTVA részeként a Magyar Távirati Irodának (MTI) két alapvető feladata van:

A Direkt36 birtokába jutott belső levelezések alapján az MTI-nek nem sikerül teljesíteni alapvető feladatait. Igaz, ez eddig sem volt kérdéses. A Telex által is megírt cikkeből kiderül, hogy ezek helyett inkább az dominál az állami hírgépezetben, hogy működésük megfeleljen a kormányzati elvárásoknak. Az újságírás annyira a háttérbe szorult, hogy ezt az egyik munkatárs egy belső levelezésben meg is jegyezte (kiemelés tőlünk):

„Javaslom, hogy minden kormány, Fidesz és egyéb hatalmi szerv közleményét emeljük át egy az egyben, az első bekezdés után írjuk oda, hogy ki küldte, kinek, mikor, aztán négy-öt bekezdésenként írjuk oda, hogy közölte, tudatta. Semmi cizellálgatás, végül is már rég nem vagyunk újságírók.”

De, hogy a fentebb említett lapok mire alapozzák, hogy a kormányzati szempontok irányítják az állami hírgyárban a hírszerkesztést, azt pontokba foglalva is megírták.

Részletesen ezekről itt, itt és itt olvashat.

A Kecskeméti TV is a gépezet része

A KecsUP szerkesztőségének nem újdonság, ami kiderült a Direkt36 anyagaiból. Már korábban is, több cikkünkben jeleztük, hogy az M1-en lemenő anyagok nem egy esetben manipuláltak. A KTV szerződés alapján dolgozik az MTVA-nak. A megrendelések szinte napi szintűek, amit az önkormányzati sajtó azzal is generál, hogy a helyben várható eseményekről tájékoztatja az állami hírgyárt. Budapesten dől el, hogy végül is, mi az, ami bekerül a híradóba. Ezekről megrendelőket küldenek a helyi szerkesztőségnek, amelynek stábot kell biztosítani az ilyen bedolgozásokhoz. A stáb ilyenkor mikrofonjára felteszi az éppen aktuális csatorna (M1, M5….) szivacsát, és így dolgozik a helyszínen. Majd ez után egy folyamatos egyeztetés következik az anyagról, majd ha megvan az engedély, készülhet is készre. Ezeket a forgatásokat a KTV saját híradójában is felhasználja általában. Az M1 szerkesztői a rendszerbe leszerződött helyi televíziókat (ezek közül csak egy a KTV) napi szinten több e-maliben is bombázza, hogy milyen témákhoz kérnek segítséget, anyagot. Mihez kellenek képek, mihez lenne jó egy interjú. Az ilyen levelekben sokszor leírják:

A szerkesztők, hogy megfeleljenek az elvárásnak, megpróbálják ezt megvalósítani, így lényegében az interjúalany szájába adják, hogy mit lenne jó elmondani, mert az passzolna az állami hírgyár elképzeléseibe, amelyeket -a kiszivárgott dokumentukok alapján- nagyban meghatároznak kormányzati, vagy ahhoz közel álló szereplők és a velük kapcsolatban álló állami alkalmazottak.

A Kecskeméti Televízió is közpénzből működik, de a saját működését irányító jogszabályokat megsértő módon, inkább már csak a kormányzati és helyi politikai propaganda egyik eszköze.

Az önkormányzat pedig lényegében ugyanazt az elvet követi, mint az MTI, amikor nem küld nekünk meghívókat helyi eseményekre. Így nem lehetünk ott, nem kérdezhetünk városvezető fideszes politikusokat nyilvános megjelenéseiken. Teszi ezt annak ellenére, hogy a polgármester nem olyan régen azt hazudta, hogy mennyire fontos neki a nyilvánosság és a szólásszabadság.

 

Exit mobile version