Ez visszatérő elem volt az „interjú” során, hiába kérdezte Gulyás Márton az egyetemi alapítvány milliárdjainak ügyéről, az utak állapotáról és hogy miért szavazta meg azt, hogy NE álljon fel vizsgálóbizottság a Szőlő utcai események kivizsgálására. Gulyás utoljára felhívta a képviselő figyelmét arra, hogy kampányidőszak van, valamint arra is, hogy Orbán Viktor miniszterelnök azt kérte tőlük, hogy álljanak bele minden küzdelembe és vállalják fel a véleményüket a nyilvánosság előtt. „Nem akarja komolyan venni a főnökének a szavait?” – kérdezte Partizán riporter. Salacz megismételte, hogy nem kíván nyilatkozni, majd intett és becsukta az autója ajtaját.
Érezhetően meglepte a Fidesz-KDNP képviselőjelöltjét Gulyás Márton feltűnése, de (begyakorolt?) taktikáját következetesen végigvitte és egyetlen kérdésre sem kezdett el válaszolni – vélhetően amiatt, hogy ne kerüljön még kínosabb helyzetbe.
Ezt a témát érdemes kicsit körüljárni, és például felvetni azt, hogy vajon ezt a hozzáállást, elzárkózó magatartást Salacz László szimpatizánsai hogyan élik meg. A leghűbb követői vélhetően egyetértenek azzal, hogy nem állt szóba a Partizán riporterével, mert úgy gondolják, Gulyás Márton csak „bántani” vagy „lejáratni” akarta a képviselőt, „kiforgatta volna a szavait”. Viszont azokban a fideszes szavazókban, akik képesek kevésbé elfogultan szemlélni az eseményeket, akár szekunder szégyenérzet is támadhat – hiszen jelöltjük, pártfogoltjuk végső soron elmenekült az újságíró elől. Pedig elmondhatta, megmagyarázhatta volna az álláspontját, tájékoztathatta volna a nézőket a releváns információkról és így tovább – ha úgy vesszük, ez akár a bizonytalan szavazók meggyőzésére is alkalmas eszköz, interjú lehetett volna. De erre kísérlet sem történt.
Persze ez egyáltalán nem példa nélküli. A Hiros.hu-Kecskeméti Televízió újságírója-riportere nemrég arról írt (most azt hagyjuk, hogy milyen stílusban), hogy a Tiszás jelölteket – Csőszi Attilát és Molnár Jánost – „nem engedik interjú közelébe”, ugyanis miután megkereste a párt sajtóközpontját, azt a választ kapta – legalábbis ez áll a cikkében – hogy nem kívánnak élni az interjú lehetőségével.
Amúgy Kordik Szabolcs, a Kétfarkú Kutya Párt jelöltje is azt felelte a Kecskeméti TV szerkesztő-riportere megkeresésére, hogy „példaképünk, Salacz László országgyűlési képviselő szavait mi is megfontoltuk, és hozzá hasonlóan reagálunk az Önök megkeresésére”.
Kordik Szabolcs kérdésünkre adott magyarázatot, miért nem él a páratlannak valóban nem ígérkező lehetőséggel: „Választás előtt eszükbe jut, hogy léteznek más pártok is, utána pedig csak Fidesz kampányt tolnak. Nem ez lenne a dolga egy valóban városi tévének, hanem a korrekt, objektív tájékoztatás: bemutatni a jót és a rosszat is, minden politikai szereplőről.” Ezért – mint fogalmazott Kordik – „nem kíván asszisztálni a jópofizáshoz öt perc erejéig”.
Sok igazság van ebben, érthető ez a szempont is: miért játssza el egy politikus, hogy minden rendben, amikor a közszolgálati média nyilvánvalóan csak az egyik (itthon régóta a kormánypárti) jelöltet tolja, ahogy a KTV-Hirös most például Cseh Tamást? Bár 2018-ban, pont a Kutya Pártnak született erre egy vicces megoldása, az emlékezetes „kotkodácsolós” interjú – megnéztük volna ennek a helyi változatát.
Régóta fennálló probléma, hogy a politikusok igencsak megválogatják, kinek, melyik médiumnak nyilatkoznak – Orbán Viktorral a független sajtó nagyinterjút emberemlékezet óta nem készíthetett. De ha csak a „házisajtónak” válaszolnak a politikusok, akkor azok a cikkek, riportok csak a saját tábornak szólnak, csak őket érik el.
És így rejtve maradnak közérdekű információk, a politikus el tud hallgatni fontos közügyeket, égető problémákat, nem szembesíthetik korábbi állításaival, a másik párt álláspontjával, a szakértők által közölt tényekkel, újságírók által feltárt visszásságokkal, nem derül ki, mit gondol vitás ügyekről.
És végső soron ki issza meg a levét igazán ezeknek az elsétálásoknak-elmeneküléseknek-lerázásoknak? Az olvasók, a nézők, a hallgatók – az egész társadalom.
Nem titok, hogy eddig a KecsUP Hírek munkatársainak sem sikerült a Tisza Párt jelöltjeit egy beszélgetés keretében kérdeznie. De természetesen nemcsak velük kívánunk interjúzni. Szerkesztőségünk a Kecskeméten és környékén élők informálása, a nyílt közbeszéd, az értelmes, érveken és ellenérveken alapuló társadalmi viták elősegítése érdekében, valamint a pártatlanság, kiegyensúlyozottság, a közszolgálati tájékoztatás jegyében minden, a megye 1. és 2. számú egyéni választókerületében induló egyéni képviselőjelölttel személyes interjút kíván majd készíteni. Mindenkivel azonos feltételek mentén, azonos formátumban. Nincsenek illúzióink: valószínűleg lesz részünk visszautasításban, biztos lesz, aki válaszra sem méltat minket (2024-ben hatból négy polgármesterjelölt vállalta az interjút). De természetesen megpróbáljuk.
A hosszúra nyúlt fejtegetés után folytassuk azzal, hogy Csőszi Attila miként reagált vetélytársa egyoldalúra sikerült Partizános-interjújára. Természetesen lecsapta a labdát: „Salacz László ismét megfutamodott” – írta posztjában, hozzátéve: „elég volt az ilyen ‘képviselőből’”! A Tisza indulója azt is felemlegette, hogy a kormánypárti politikus arra „nem kevés energiát fektet, hogy a körzet polgármestereinek megtiltsa, hogy a TISZA országgyűlési képviselőjelöltjével találkozhassanak”.
Csőszi Attila még egy posztjában odaszúrt Salacz Lászlónak: ismét felidézte a lajosmizsei esetet, majd kijelentette, hogy riválisa „újabb elképesztő hazugság cunamit zúdított a választókra”.
Az előzményt itt Salacz László videója jelentette, amelyben arról beszélt, hogy Magyar Péterék „kormányváltás esetén azonnal megszüntetnék a 13. és 14. havi nyugdíjat”, mert „a pénz a brüsszeli elvárások teljesítésére és a háború finanszírozására kell”. Csőszi erre közölte, hogy a Tisza nemcsak megtartja a 13. és a 14. havi nyugdíjat, hanem bevezetik a nyugdíjas SZÉP-kártyát, és garantálják, hogy 120 ezer forintnál kevesebb nyugdíjat senki nem kap.
Érdekes, hogy míg a Tisza jelöltje ezen a héten is több ízben reagált fideszes riválisa mondandójára, Salacz László nem szokott beszélni konkrétan Csőszi Attiláról.
Viszont magát a Tisza Pártot nyilván folyamatosan bírálja, a már bevett témákkal, például hogy a Tisza és Brüsszel „háborús terve, hogy fegyvereket és pénzt küldene a frontra”, miközben „egyedül a Fidesz-kormányzat képes megvédeni hazánk békéjét és biztonságát”.
A Fidelitas kecskeméti gyűléséről is azzal az üzenettel jelentkezett Salacz László, hogy „nem akarunk háborúba menni Ukrajnáért” és a tökéletesen egybites üzenet: „Háború vagy béke! Magyar Péterék vagy Fidesz!”.
Salacz László a héten felhozta azt a narratívát is, hogy Brüsszel Magyar Pétert és a Tisza Pártot hatalomra segítve akarják elérni, hogy 2027-re gyorsított csatlakozással felvehessék Ukrajnát az EU-ba (Magyar Péter éppen szombaton, a Friedrich Merz német kancellárral lezajlott tárgyalásáról posztolta, hogy „Magyarország nem támogatja Ukrajna gyorsított uniós csatlakozását”).
A kormánypárti jelölt igyekezett a pozitívumokra is hangsúlyt helyezni, például a nyugdíjak februári utalásairól (érkezik a 13. havi és a 14. havi első negyede), a Lánchíd iskolában tervezett felújításról (szigetelés, nyílászáró-csere, új sportpálya) és természetesen volt posztja Orbán Viktor évértékelő beszédéről is.
Csőszi Attilának saját tartalma kevés volt, főleg Bódis Kriszta, a Tisza társadalompolitikai szakértőjének bejegyzéseit tette közzé (például arról, miként lehet a nőknek egyenlő esélyeket teremteni a munka világában, vagy hogy miként képzelik el az akadálymentesítést, mi a tervük a rokkantsági nyugdíjakkal), és Hegedűs Zsolt Tisza egészségügyi szakértőjük videóit az egészségügyben tervezett intézkedésekről.
Röviden a másik kerületről: a hét egyik érdekes fejleménye volt, hogy Cseh Tamás megszólalt a 127,5 milliárdos NJEA-ügyben: felelősségre vonásról beszélt „a vizsgálat eredményétől függően”. Tudomása szerint megérkezett „a külön állami segítség az egyetem befejezésére”, de hiába kerestük meg, ez alatt pontosan mit értett, az októberben megszavazott plusz állami támogatásra gondolt-e, és ha igen, tudja-e, ez mekkora összeg, nem válaszolt.
Buzdított emellett a kecskeméti és tiszakécskei DPK Facebook csoportokhoz való csatlakozásra, helyszíni fotókból kiderült, hogy természetesen ő is ott volt Orbán Viktor évértékelőjén, akárcsak a kadafalvi Télbúcsúztató Disznótoron is.
„Bár a baloldali képviselők a közgyűlésen ágáltak ellene, mi március elejétől elindítjuk az állatorvosi ügyeletet” – mondta egy videójában a fideszes képviselőjelölt. A csütörtöki testületi ülésen elhangzottakról részletes cikkel fogunk jelentkezni, de azt már most leszögezhetjük: a Szövetség képviselője, Siposné Bodrozsán Alexandra egyáltalán nem ellenezte ezt az örömteli fejleményt, csak azt tette szóvá (akárcsak Hódi Zsuzsanna, a Mi Hazánk képviselője), hogy miért most, a kampányban lett ez téma, amikor már régóta probléma a sürgősségi állatorvosi ügyelet hiánya (jelen sorok írója már 2016-ban – még a Petőfi Népe/Baon.hu újságírójaként – foglalkozott vele), 2021-ben Siposné petíciót is indított azért, hogy legyen Kecskeméten ügyelet. Az ellenzék azt is felvetette (költői kérdésként), miért Cseh Tamás lett a téma „arca”, amikor a polgármester volt az előterjesztő?
Molnár János posztjaiból az derült ki, hogy járt például Szentkirályon, ahol arról kérdezték a község lakóit, mit gondolnak a megyei kórház állapotáról. Volt egy videója a felállványozott Cifrapalotáról is, ezt a témát mi is alaposan körbejártuk nemrég. Szombaton pedig Tiszakécskére látogatott, és úgy tapasztalta, „itt is érzik az emberek a változás szükségességét”, rengetegen aláírták a petíciójukat és biztatták őket.
A Tisza jelöltje közzétett egy meglepően kitárulkozó bejegyzést is, hogyan éli meg a kampányt: számolja a napokat, megpróbálja nem túlizgulni a várakozást, egyszerre teher és ajándék számára ez az időszak, inspirálja és fárasztja, szereti a pezsgést, de már várja a végét is, hogy letisztuljanak a dolgok.
Amit még fontos megjegyezni: nem került szóba a hét két, országosan legerősebb kampánytémája. A Fidesz-KDNP országgyűlési képviselőjelöltjei egyetlen posztban sem foglalkoztak az ország legismertebbé vált hálószobájával, míg a tiszások egy szóval nem utaltak a Samsung gödi gyárának botrányára.
És ami ugyancsak közös a négy indulóban: egyikük sem volt ott a kecskeméti képviselő-testület választás előtti utolsó ülésén. Természetesen ez nem kötelező számukra, ha megválasztják őket, akkor sem lesz az, de véleményem szerint egy indulónak/politikusnak talán nem árt képben lennie, első kézből értesülnie a kerülete legnagyobb településének közügyeivel.
LimenetPostázzák a választási értesítőket, érdemes megnézni, a megszokott helyen van-e a szavazókörünk
Választás: február 5-től lehet átjelentkezni másik szavazókörbe és lehet igényelni mozgóurnát