Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter bejelentette: sikerült minden függő kérdést tisztázni a Roszatom orosz atomenergetikai konszern vezetőivel, így már idén ősszel átléphet a paksi bővítés a második, konkrét építkezési fázisba – írja a Szabad Európa.
Pénteken Isztambulban egyeztetett a Roszatom orosz atomenergetikai konszern vezetőivel, akikkel áttekintették a beruházással kapcsolatos teendőket. Minden adott ahhoz, hogy a projekt idén ősszel átléphessen az úgynevezett létesítési fázisba. Az Országos Atomenergia Hivatalnak (OAH) ki kell adnia engedélyeket, ezek közül a létesítési engedély a legfontosabb.
Szijjártó rámutatott: mindez szükséges ahhoz, hogy 2030-ra működésbe léphessen a két új blokk, s így az erőmű kapacitása a jelenlegi 2000 megawattról 4400 megawattra emelkedjen.
„Magyarország hatalmas lépést tesz a villamosenergia terén az önellátás irányába, és ez a mostani helyzetben, amikor a nemzetközi energiapiacon teljesen irracionálisan nőnek az árak, hatalmas előnyt jelent majd Magyarország számára.”
Az Európai Unió szankcióinak meghozatalakor kimondásra került, sőt jogszabályban rögzítették, hogy a nukleáris energia békés, polgári célú felhasználása nem tartozik a korlátozások hatálya alá, és a Roszatom maga sem került rá semmilyen szankciós listára, így az együttműködés nem ütközik semmilyen szabályba – húzta alá Szijjártó.
via szabadeuropa.hu