fbpx
2.2 C
Kecskemét
2024. november 21., csütörtök

FRISS HÍREK

Igaz, vagy nem igaz, hogy a Tiborcz-birodalom nem fizet adót a nyeresége után?

- Advertisement -

Tiborcz István hétfő délután egy LinkedIn-posztban válaszolt arra, amit a 24.hu írt arról, mennyi nyereségadót fizettek be cégei az elmúlt években. Ezt a cikket a KecsUP is szemlézte, ahogy a Telex is, de Magyar Péter is megszólította ezzel kapcsolatban a miniszterelnök vejét.

„Kedves Magyar Péter, neked pedig azt javaslom, hogy mielőtt posztolsz valamiről, nézz utána alaposabban a tényeknek, a valóságnak. Mindenkinek jobb lenne, ha az agresszívan vádaskodó, szenzációhajhász megnyilvánulásaid helyett végre Te is az értékteremtés mezejére lépnél” – írta Tiborcz.

2017-ben Varga Mihály pénzügyminiszter tett javaslatot arra, hogy a hazai vállalkozások a műemlék épületek és a helyi védelem alatt álló ingatlanok felújításánál a beruházási érték kétszeresével csökkenthessék az adóalapjukat. Az adótörvény-módosítás azt is megengedte, hogy a beruházást végző cég ötéves időszakra nyújthassa el a kedvezmény igénybevételét.

Ha pedig nincs elég nyeresége, akkor akár tovább is adhassa az adóalap-csökkentés lehetőségét a kapcsolt vállalkozásoknak.

A csoporton belül anya- és leányvállalatok, illetve közös vezetésű társaságok között lehet szétteríteni a kedvezményt. Ezt a lehetőséget használta ki Tiborcz ingatlanos cégcsoportja.

A 24.hu BDPST-birodalomról szóló cikke, valamint Magyar Péter posztja után Tiborcz „a kiegyensúlyozott tájékoztatás” érdekében elküldte a Telexnek is a bejegyzését, bár abban nem említi meg az eredeti cikket, és nem is derül ki belőle, hogy melyik állítással vitatkozik.

A posztban azt írja Tiborcz, büszke arra, hogy a BDPST csoport az elmúlt években több mint 90 milliárd forintot költött műemléki épületek felújítására és megmentésére.

„A hatályos adózási törvények adta lehetőséggel élve az elmúlt hét év során összesen ennek az összegnek a töredékét, 2,8 milliárd forintot érvényesített a cég társasági adókedvezményként ezek után a rendkívül komplex és komplikált beruházások után, miközben a BDPST csoport és vállalatai csak 2023-ban több mint 15 milliárd forint adót fizettek be különböző adónemeken keresztül (jövedelmet terhelő adók és ágazatspecifikus adók formájában) a magyar költségvetésnek és az érintett önkormányzatoknak.”

Ezek után a Telex is megnézte az Opten céginformációs adatbázis adatait, hogy a BDPST Ingatlanforgalmazó és Beruházó Zrt. és a cég alá tartozó kapcsolt vállalkozások mennyi nyereségadót fizettek be az elmúlt években.

Hasonló cikkünk:  A Pénzügyminisztérium ma benyújtotta a jövő évi adócsomagot

A beszámolók alapján az elmúlt öt évben a BDPST Ingatlanforgalmazó és Beruházó Zrt. adózás előtti eredménye megegyezett az adózott eredménnyel, azaz az elmúlt öt üzleti évben nem fizettek adót az eredmény után.

A Telex gyűjtése alapján a kapcsolt vállalkozások közül nem fizetett adót a nyereség után az elmúlt öt évben:

  • a TRA Real Estates Ingatlanhasznosító és Szolgáltató Kft.;
  • a Downtown Development Kft.;
  • a BDPST Ingatlanfejlesztő Kft.;
  • a TiberisDigital Kft.;
  • a BDPST Property Kft.;
  • a BDPST Property Services Kft.;
  • a BDPST International Kft. (még nem adott le beszámolót);
  • a Dorottya Residences Zrt.;
  • a BDPST – Poland Zrt.;
  • a BDPST – Serbia Zrt.;
  • a Dorothea Hotel Zrt.;
  • a BDPST Agráripari Zrt.; és
  • a Dorottya Investment Zrt.
  • a Patricius Borház Zrt.
  • a Geraldton Invest Zrt.

A többi cég így adózott a nyereség után az elmúlt években:

  • a Dorottya Étteremüzemeltető Zrt. az elmúlt két évben veszteséges volt, előtte összesen 6,1 millió forintot;
  • a BDPST Hotel Zrt. összesen 1,2 millió forintot;
  • a DFP-Parking Kft. összesen 433 ezer forintot;
  • a BDPST Koncept Kft. összesen 426 ezer forintot;
  • a Peter’s Murau Kft. pedig összesen 125 ezer forintot fizetett be adóként.

Vagyis az Opten céghálója alapján a BDPST Zrt.-hez köthető cégek az elmúlt öt évben körülbelül 8 millió forint adót fizettek a nyereség után.

A Telex azt írja, hogy a LinkedIn-bejegyzésben írt állítás, miszerint 2023-ban a csoport és vállalatai több mint 15 milliárd forint adót fizettek be különböző adónemeken, például jövedelmet terhelő adók és ágazatspecifikus adók formájában, ezzel együtt igaz lehet, hiszen a vitát kiváltó 24.hu cikk a nyereség utáni adóval, az adóalap-csökkentéssel és annak átadásának a lehetőségével foglalkozik, az egyéb adókkal, például jövedelemadókkal nem. A cikk azt sem állítja, hogy a BDPST törvénytelenül adózna, a cégcsoport minden bizonnyal befizeti azt az (egyéb típusú) adómennyiséget, amit a jogszabályok előírnak – és elfogadja azokat a kedvezményeket, amelyeket éppen az indulása előtt vezettek be.

via Telex

- Advertisement -

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Hírlevél feliratkozás

FELKAPOTTAK

Egy csomó drágítás jöhet Kecskeméten: ha megszavazzák, többet kell majd fizetni a nyugdíjas otthonokért, a gyermekétkeztetésért, az önkormányzati bérlakásokért is

Nagy díjemelés-csomagról szavaz a kecskeméti képviselő-testület november 28-ai ülésén. Az előterjesztések már fent vannak az önkormányzat honlapján, ezeket átnézve...

LEGNÉPSZERŰBB

Juliska néni egymás után kapta az ellenőrzéseket a kispiacon, volt, hogy a földre letett virágai miatt büntették

1986 óta, azaz harmincnyolc éve árusít Bóta Lászlóné Juliska néni a Petőfi Sándor utcai kispiacon, a Fűrészfogasok mellett. Az...