Cseh Tamásra és Bereményi Gézára sokféleképp emlékezhetünk. Büszkék lehetünk a szerzőpáros hagyatékára a magyar történelem egy keserédes korszakából, de elfogult szeretettel is gondolhatunk rájuk. A Resti Kornél ‘Eredetimegjelöléssel ellátott és utasellátó’ Zenekar játékosan emlékezett meg a két krónikásról. Cseh Tamás-estemlék koncertjükön őszinte és fiktív pillanatokat idéztek fel a zeneszerző 80. “újjászületésnapjára”. A “dalforma képeslapokat” hallva mindenki másként nosztalgiázott a teltházas koncerten.
Cseh Tamás január 22-én lett volna 80 éves. A zenekar február 3-án, egy péntek este köré építette lírai hősökkel és füstös presszókkal tűzdelt történetét, és régi felvételeket vetített ki a Piaci Ételbárban. Resti Kornél, a mesés irodalmi időutazó, akinek már az óvodában is macskaköröm volt jele, természetesen jól ismerte Cseh Tamást, a szerelmest, a zeneszerzőt, az indián törzsfőt.
Apró Anna (kobza, ének) arról nyilatkozott a cikk írójának, hogyan közelítették meg Cseh Tamás és kortársai mára legendássá vált életét. “A meséink körbejárnak, visszatérnek bennük a szeretetett alakok. A fő téma most Cseh Tamás. Nem akarunk úgy játszani, ahogy ő tette volna, mert azt nem érezzük hitelesnek. Beépítjük a saját világunkba az emlékét, és felvételekkel adjuk vissza azt, amit zenészként nem is tudtunk volna feleleveníteni.”
A zenekar kevésbé ismert dalokat keresett, melyekhez Resti Kornél fiktív alakja kapcsolódhat, és nem csak a nosztalgia miatt kell eljátszani. Ezt olyan dalok mellett adták elő, amik bár más tollából származnak, a részei is lehetnének a Cseh Tamás mítosznak. Az így született mesében a vendégek látják Cseh Tamást átkelni a tengeren, Rimbaud felemelkedését a pokolból, és csak sejteni lehet, mit csinált Faludy György a mosdóban.
“Ne kérdezzétek, miért. Úgyis el fogjátok veszíteni a fonalat.” – mondta Papp Máté, a Resti Kornél mesélője, majd folytatta a történetet az Isolabella presszóról és a barguzini tömegsírról, ahol Petőfi csontjait őrzik. A felvételeken Cseh Tamás tombolt egy templomban, szerelemről beszélt, vagy épp gitározott Jancsó Miklós filmjében.
Mindenki másként kapcsolódott a látottakhoz, de volt miről beszélgetni a homályos, legendás emlékek hatása alatt. Miután a vásznon Cseh Tamás egy barátját konfrontálta, a szomszédos asztal vendége számba vette a szerettei születésnapjait, emlékeztetőül.
A cikk írójának asztaltársa csendben mosolygott a Cseh Tamást indiánként ábrázoló képeken. Füst a szemében törzsfőnökre jól emlékeznek a bakonyi indiánok, akik a mai napig minden évben megtartják az indián játékot. “Füst apó a sziúk főnöke volt. Ők az ellenségeim, de a legnemesebb ellenségek.” Többet azonban nem mondott a bakonyi indián, a kör tagjai megőrzik a titkaikat.
Egy kultikus zenész hagyatékát csak érzékenységgel és mély ismerettel lehet feldolgozni. Apró Anna, Szabó Bence, Lázár Miklós és Papp Máté ezúttal sem okozott csalódást. A régi fotók új történetek illusztrációi lettek, a fellépés pedig teret hagyott a személyes nosztalgiának és a kimondatlan titkoknak.
Videó: Szűcs Zoltán, Fotó: Csonka Tímea
Korábban a Resti Kornél Petri Csathó ferenc emlékét elevítette fel Piaci Ételbárban. A koncertről szóló cikk itt olvasható:
Petri Csathó Ferenc asztaltáncoltatása a Resti Kornél irodalmi estjén – Videóval