Egy hónap alatt igencsak – a helyzethez illően fogalmazva, gyökeresen – megváltozik majd Kecskeméten a Gyenes tér képe, miután az itt lévő, öreg és beteg nagy fák körülbelül negyedét kivágják a kár- és balesetveszély megelőzése érdekében. Egy lakó a KecsUP-nak azt mondta: cseppet sem sajnálja, hogy eltűnnek a fák, mert „tavasztól őszig csak a szemetet csinálják”. Más lakók azért nem örülnek ennyire, hiszen a fák sok árnyékot adtak, és itt nyáron se volt fullasztó hőség, de azt elismerik, első az itt élők és erre járók biztonsága.
Mint arról beszámoltunk, közel ötven elöregedett, megbetegedett, korhadttá vált fát ki kell vágni Kecskeméten, a Gyenes téren. Mindezt múlt héten közölte a Városüzemeltetési Nonprofit Kft., hangsúlyozva: minderre faápoló szakmérnökük és a városi főkertész alapos vizsgálata után jutottak.
A munkavégzés november 11-én, hétfőn kezdődött el, és a tér, valamint az itt lévő parkoló szakaszos lezárásával is jár. A város most készülő, átfogó zöldfelületi koncepciója szerint a Gyenes téren „kicsit szellősebb, ligetesebb facsoportok kialakítása” a terv.
Kedden reggel jártunk a téren, ahol már jópár nagy ágat és szétdarabolt fatörzset láttunk a földön. Több tönkön látszott, hogy a fa már belülről korhadt.
A tér Munkácsy-Mihó utcák felőli végén a borostyánnal benőtt magas fák közül is talán csak egy marad meg, a többi a szakemberek szerint rossz állapotban van, balesetveszélyes. Az itt lévő házban lakó házaspár egyáltalán nem sajnálja, hogy kivágják az akácokat, nem fáj értük a szívük.
„Nagyon jó lesz, ha végre rendbehozzák itt a fákat. Évente háromszor takarítom a csatornát, mert mindig teli van az akácfa levelével, de már nem győzöm. Ezek már nagyon idős fák, tavasztól őszig csak a szemetet csinálják” – jelentette ki a férj.
Mint tőle megtudtuk, tizenhét éve költöztek a Gyenes térre, és már tizennégy éve folyamatosan kérik az előttük lévő fák kivágását. Örülnek, hogy most ez végre megvalósul.
„Ha tudtam volna, hogy ennyi munkával jár nekem ez a takarítás, akkor nem jöttem volna ide” – folytatta az idős úr, aki szerint az ötven fa kivágása után „szebb lesz a tér, sokkal szebb, és könnyebb lesz tisztán tartani”.
„Aki nem lakik itt, az nem is tudja, hogy ezek az ‘ezer éves’ nagy fák elveszik a fényt meg a vizet a kis fáktól, és azok azért száradnak ki” – tette hozzá felesége.
A teret a 19. században lecsapolt Déllő-(vagy Dellő-) tó helyén építették ki. Talaja az átlagosnál nyirkosabb, növényzete igen sűrű, emiatt a fák magasra nyúltak, hogy elegendő fényhez jussanak.
„Több tucat közülük mára elöregedett, megbetegedett, korhadttá vált. Nagyobb viharban – ahogy tavasszal is megtörtént – veszélyessé válhatnak. A tér fáit folyamatosan figyelemmel kísérjük, ápoljuk. A mostanra tervezett nagyobb munkálatot is faápoló szakmérnökünk és a városi főkertész alapos vizsgálata előzte meg. A tér látogatottságára tekintettel, a kár- és balesetveszély megelőzése érdekében a kockázatosnak ítélt közel 50 egyedtől meg kell válnunk. A feladatot azonnal el kell végezni, hiszen nemcsak gyalogos és kerékpáros ösvény fut keresztül a zöldfelületen, de népszerű játszótér is működik itt. Gyermekeink biztonsága pedig az első, mindenek felett” – közölte a KVÜ.
A Városüzemeltetési Kft. munkatársai a Gyenes téren és környezetében levő további fák száraz, beteg ágait is levágják, és koronaalakítást is végeznek, hogy minimálisra szorítsák az ágak letörésének veszélyét. A metszési felületet fasebkezelő géllel látják el, hogy a fákat megóvják az utólagos fertőződéstől.
A munkavégzés a terület, illetve a parkoló szakaszos lezárásával is jár. A KVÜ felhívta a figyelmet, hogy a munkaterületre életveszélyes és tilos a belépés, ezért kérik a lakosság megértését, szíves együttműködését. A Kecskeméti Városrendészet a lezárt útszakaszokra vonatkozó parkolóbérleteket a környező utcákban elfogadja.
A fák pótlása félig már megoldott: a 2010-es évek elején az idősödő fák mellett 20 mogyorócsemetét ültettek, majd 2017-18 telén közel 40 gyertyánt.
„Ezek a fiatal fák mára elérték azt a fejlettségi szintet, hogy ha nem kapnak több fényt, teret, nem tudnak tovább fejlődni. Így az idős, beteg fák kivágásával az újak fejlődése is nagyobb lendületet kap” – hangsúlyozta a Városüzemeltetési Nonprofit Kft.
Közölték azt is, a város most készülő, átfogó zöldfelületi koncepciójának, a ZIFFA-nak fontos eleme a fásítás kérdésköre, amelyet városrészenként valósítanak meg.
„A Gyenes téren kicsit szellősebb, ligetesebb facsoportok kialakítása a terv. A fák szebben tudnak terebélyesedni, illetve ápolásuk is egyszerűbbé válik. A következő ültetési időszakban további, a tér adottságainak megfelelő, a koncepcióba illeszkedő fafajtákkal egészítjük ki az állományt” – tájékoztatott a városüzemeltetéssel foglalkozó városi cég.