fbpx
7 C
Kecskemét
2024. december 21., szombat

FRISS HÍREK

Gyermektelen nőnek köszönhetjük az anyák napját

- Advertisement -

Ünnep nélkül is tiszteletet érdemelnek az anyák, és ez így is volt már az ókori népeknél is. Olyannyira, hogy isteneket kötöttek nőkhőz, anyákhoz, a termékenységhez. De még ennél is régebbi az a 11 centiméteres ősanya szobrocska, amelyet a mai Ausztria területén talált Szombathy József régész 1908-ban. 22 ezer évesre becsülték. Kutatók szerint az anyaság istennőjét faragta meg valaki a szobrocskában.

Jézus születése után a keresztény hitvilágban új jelképe lett az anyaságnak, mégpedig Mária személyében. A húsvétot megelőző böjti időszak negyedik vasárnapját például az 1600-as évek óta az anyaság napjának szentelték Angliában, de a balkáni népek is tartottak ehhez hasonló ünnepet, amikor a gyermekek meglátogatták édesanyjukat, nagyanyjukat, és jelképes ajándékkal köszöntötték fel. Akárcsak ma – írja az nlc.hu.

Hogy ünnepnapot kapjanak az anyák, az legelőször 1872-ben merült fel. Julia Ward Howe költő és írónő javasolta ekkor, hogy június másodikát szenteljék az anyák és a béke napjának az egyesül államokban. Sokat lobbizott ezért a célért, de az életében ezek nem teljesültek. Egy másik aktivistának, Anna Jarvisnek, viszont néhány évtizeddel később sikerült, hogy az anyák helyet kapjanak a naptárban. Neki nem volt gyermeke, viszont gyermekként, dolgozó édesanyja tiszteletére tűzte ki célul, hogy megünnepeltesse az anyákat. Lelagábbis az egyesült államokban. Erőfeszítéseit siker koronázta, és 1914-ben Woodrow Wilson elnök hivatalossá tette az anyák napját, május második vasárnapján. Bár a sikernek örült, azt ami az anyák napjából lett, már nem annyira üdvözölte. Hiszen mindig is meghitt, családi, szűk körű eseménynek képzelte el ezt az ünnepet. Amikor a kereskedelem retelepült erre az ünnepre is, akkor már nem is nagyon akarta, hogy nevével összekössék az anyák napját.

Hasonló cikkünk:  Orbán Viktor: 2025 fantasztikus év lesz mindannyiunknak

Anyák napja Magyarországon

Magyarországon a Vörös Kereszt nevéhez kötődik az első hivatalos anyák napja, amit akkor – 1925-ben – még összekapcsoltak a hagyományos Mária-tisztelettel. Magyarországra az ünnep ötletét Petri Pálné, egy államtitkár felesége hozta Amerikából, és a legelső anyák napi ünnepséget 1925. március 8-án a MÁV gépgyár foglalkoztatójában munkásgyerekeknek tartották. 1928-tól már miniszteri rendelet tette hivatalossá az iskolai ünnepségek sorában, majd ettől kezdve terjedt el széles körben is ennek a szép napnak a megünneplése. Magyarországon május első vasárnapján ünnepeljük az anyákat. Csakúgy, mint Angolában, Portugáliában, Romániában, Spanyolországban és Szerbiában. Az USA-hoz hasonlóan május második vasárnapján tartják az ünnepet Ausztriában, Ausztráliában, Belgiumban, Németországban és Törökországban.

- Advertisement -

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Hírlevél feliratkozás

FELKAPOTTAK

Családi tragédia Kecskeméten: egy napig helyszíneltek a rendőrök Felsőszéktón

Mint a KecsUP kiderítette, Felsőszéktón, a Napkelet utcában, egy családi háznál történt az egész Kecskemétet megdöbbentő eset: a rendőrség...

LEGNÉPSZERŰBB

Juliska néni egymás után kapta az ellenőrzéseket a kispiacon, volt, hogy a földre letett virágai miatt büntették

1986 óta, azaz harmincnyolc éve árusít Bóta Lászlóné Juliska néni a Petőfi Sándor utcai kispiacon, a Fűrészfogasok mellett. Az...