Az Orbán-kormány olyan erős és büszke országot, dübörgő gazdaságot épített fel 13 év alatt, hogy most EU-s hitelért kuncsorog.
Az atv.hu kérdésére Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter elmondta, hogy a magyar kormány üzent az Európai Bizottságnak: „igényelni fogja az uniós helyreállítási alap hitelrészét.”
A miniszter szerint az uniós testület kérte, „jelezzük, hogy várhatóan fogjuk-e majd kérni vagy nem. Jeleztük, hogy igényt tartunk rá, folyamodni fogunk. A részletekről pedig nyár végéig kell megállapodnunk.”
Csatolni kell a hivatalos kérelemben az indoklás mellett azt is, hogyan módosítaná a kormány a helyreállítási tervét, vagyis kiderüljön, hogy mire és milyen célokhoz, mely „mérföldkövekhez” kötve költené el a megnövelt forrásokat.
A kormány az alap másik, vissza nem térítendő részéből fedezett tervet is csak az utolsó pillanatokban, december közepén tudta elfogadtatni. Azonban mostanáig sem sikerült teljesíteni a kifizetések megkezdéséhez szükséges „szupermérföldköveket”.
A hitel az adósságuk kordában tartására képtelen országoknak való – hangsúlyozta a kormány még 2020-ban. Később Orbán Viktor „sorosozással” szapulta azt, hogy együtt vegyenek fel kölcsönt a járvány hatásainak kezelésére. Még a költségvetés és a helyreállítási alap megtorpedózását is belengette.
Kezdetben úgy tűnt, a magyar kormány is hamar él a hitellehetőséggel, de 2021 áprilisában mégis csak a vissza nem térítendő részt igényelte. Tavaly márciusban jött az újabb fordulat: a miniszterelnök levelet írt az Európai Bizottságnak, hogy a kormány mégis kérné a hitelt, méghozzá soron kívüli jóváhagyással. Tavaly novemberben a kormány ott tartott, hogy hivatalosan csak „tárgyal” róla, de még nem döntötte el, kéri-e. Most már a hitel is kell. Minden pénz kell, mert szétverték az ország gazdaságát, EU-s források nélkül fenntarthatatlan a gazdasági növekedés – foglalta össze a hitelhez vezető utat a Telex.
via Ellenszél