fbpx
0.6 C
Kecskemét
2024. november 21., csütörtök

FRISS HÍREK

A kormány igazságügyi reformot szeretne elfogadtatni a bírósági szervezetekkel, cserébe megkapnák az évek óta ígért fizetésemelést

- Advertisement -

Szerdán fogják tárgyalni azt az intézményi reformot, aminek elfogadása érdekében a kormány a zsarolástól sem riad vissza: a jogszabálytervezetet összekötné a bírák és igazságügyi alkalmazottak fizetésemelésével. Ez azonban alapvetően sérti a bírói függetlenséget – írja a HVG.

A lap egyik forrása így fogalmazott: „Ez egy aljas zsarolás. Módszeres leépítése zajlik a harmadik hatalmi ágnak.”

Ma egy jogi egyetemet végzett, szakvizsgával rendelkező 30 éves bírósági titkár fizetése alig több mint nettó 300 ezer forint. A bírósági jegyzők több év tapasztalattal is csak körülbelül 230 ezer forintot visznek haza havonta. A 7600 fős igazságügyi alkalmazotti kar 60 százalékának pedig a nettó fizetése nem haladja meg a 290 ezer forintot.

A bírák, az ügyészek és az igazságügyi alkalmazottak illetményalapja nem automatikusan indexált, hanem azt minden évben a költségvetési törvényben határozzák meg. A bírói illetményalap összegére minden évben az Országos Bírósági Hivatal elnöke, vagyis jelenleg Senyei György tesz javaslatot, a jogszabályok szerint pedig éppen azért, hogy megőrizzék a bíróságok függetlenségét, azt változatlanul kell benyújtani az Országgyűlésnek a költségvetési törvény tervezetében.

Ehhez képest az összeg harmadik éve változatlan: 566 600 forint.

A HVG információ szerint tavaly ígéretet kaptak Varga Mihálytól, hogy a költségvetési tartalékból fedezik majd az alap emelését, de ez végül nem történt meg. Idén pedig Senyei 35 százalékos, visszamenőleges emelést kért, amit a törvény ellenére a kormány kifelejtett a költségvetésből.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter gyakorlatilag elismerte, hogy egy alkufolyamat zajlik. Szerinte az igazságügyi miniszter arra kapott felhatalmazást, hogy egyeztessen az OBT-vel, OBH-val, valamint a Kúriával és egy olyan, 3 éves bérmegállapodást érjen el, ami „mindenki számára elfogadható.”

A költségvetési terv tehát nem ígér egy fillért sem, a lap úgy tudja, hogy a bejelentés után volt olyan fővárosi kollégium, ahol egy nap alatt 25 igazságügyi alkalmazott mondott fel. A felháborodás péntekre még nagyobb lett, amikor kiszivárgott, mire utalhatott Gulyás.

Hasonló cikkünk:  Megjelent a jogszabálytervezet az önkéntes nyugdíjpénztárak lakáscélú felhasználásáról

Vagyis a kormány újabb bírósági reformra készül 2026-tól, és erre kéri a Kúria, az OBH és Országos Bírói Tanács áldását – persze a pénzért cserébe.

A reform elfogadásához az OBT jóváhagyására feltétlenül szükség van. Az Európai Bizottság kérésére a szervezet tavaly megerősített hatásköröket kapott, ezek részeként a jogszabálytervezeteket is véleményezniük kell. Egy hozzájárulásuk nélkül elfogadott reformmal a kormány nem szerezne jó pontokat Brüsszelben. Az OBT tagjait a bírák maguk közül választják, így a függetlenségüket szem előtt kell majd tartani, amikor szavaznak majd a kormány tervezetéről.

A bírák viszont egyáltalán nem ismerik a tervezetet, valamint a bírák érdekvédelmi képviseletei sem látták még a szövegét. A HVG-hez eljutott ötletgyűjteményben meredek dolgok szerepelnek, bár a lap információi szerint ezeknek egy részét azóta már elvetették. A kormány fontolóra vette például, hogy ítélőtáblákat és kis létszámú bíróságokat von össze, ismét a járásbíróságokra osztja be a munkaügyi bírákat, csökkenti a bírói létszámot.

Olyan ötlet is felmerült, hogy könnyebben bíróvá válhassanak a kívülről pályázók, 30-ról 35 évre emelnék az alsó, és 70 évre a felső korhatárt, és külön bértáblát hozna létre a kúriai bíráknak is. Ezek többségét több érintett még ötletszinten is elfogadhatatlannak nevezte.

Szerdán Gyulán tartja az Országos Bírói Tanács a következő ülését, aminek napirendjébe bekerült “az Igazságügyi Minisztérium javaslata négyoldalú megállapodás megkötéséről” szóló dokumentum. Ez azt jelenti, hogy a javaslat már létezik anélkül, hogy a bírák ismernék a tartalmát. Ha az OBT már szavazna is a jogszabálytervezetről, az nemcsak lehetetlen, de jogsértő is lenne, mivel azt társadalmi egyeztetésre kell bocsátani, ami még nem történt meg.

A bírói függetlenséggel játszani nagy kockázat a kormány részéről, mert bár az igazságügyi reformmal teljesítették az Európai Bizottság elvásásait, a feltételeket azonban a programozási időszak végéig, 2027-ig teljesíteni kell. Ha közben bármilyen visszalépés van, a Bizottság újraértékelheti a reform teljesítését, és adott esetben akár a pénzeket is újra befagyaszthatja.

- Advertisement -

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Hírlevél feliratkozás

FELKAPOTTAK

Egy csomó drágítás jöhet Kecskeméten: ha megszavazzák, többet kell majd fizetni a nyugdíjas otthonokért, a gyermekétkeztetésért, az önkormányzati bérlakásokért is

Nagy díjemelés-csomagról szavaz a kecskeméti képviselő-testület november 28-ai ülésén. Az előterjesztések már fent vannak az önkormányzat honlapján, ezeket átnézve...

LEGNÉPSZERŰBB

Juliska néni egymás után kapta az ellenőrzéseket a kispiacon, volt, hogy a földre letett virágai miatt büntették

1986 óta, azaz harmincnyolc éve árusít Bóta Lászlóné Juliska néni a Petőfi Sándor utcai kispiacon, a Fűrészfogasok mellett. Az...