Tegnap írtuk meg, hogy milyen feltételek melett segít az önkormányzat tulajdonában álló Városi Alapkezelő olyan kecskeméti cégeken, amelyek nehéz helyzetbe kerültek a koronavírus-járvány miatt életbe léptetett rendelkezések miatt. Ilyen feltételek:
- nyereségesség
- tavaly legalább 150 millió forint árbevétel
- a tulajdonosi körön felül leglább három alkalmazott
És amit ezért elvár cserébe az önkormányzati cég:
- Kb. 5% tulajdonrész, amit a kölcsön végén vissza kell vásárolnia a cégnek
- Készfizető kezesség és zálogjog kikötése a tulajdonos üzletrészére, és szó lehet további fedezetről: ingatlan jelzálog, vagyont terhelő zálogjog
- Az elvárt hozam, kamat évi 2,5%-3,5% az ügyletminősítés és a felajánlott fedezetek függvényében
A Városi Alapkezelő honlapján azonban van feltöltve néhány dokumentum, amely szükséges a jelentkezéshez. Ezekből pedig az derül ki, hogy már ebben a stádiumban is bizalmas információkat kell elárulniuk magukról a cégeknek az önkormányzati cég felé. Ilyenek például:
- a legfontosabb versenytársak felsorolása
- a legfontosabb beszállítók megnevezése
- a legfontosabb vevők megnevezése
- üzleti partnerek felsorolása
- éves beszámolók 2017-től
- peres ügyekről tájékoztatás
- kezességvállalások
- alapítókkal szembeni kötelezettségek
- lízing kötelezettségek
- a cég tulajdonosi körének feltárása
Ezek mellett még előírják, hogy a cég csak jogtiszta szoftvereket használhat, és, hogy a magánszemély tulajdonosok vagy a menedzsment tagjai közül senki nem lehetett másik cégben vezető tisztségviselő, vagy legalább 25%-ban tulajdonos, amely ellen 5 éven belül felszámolást indítottak.
Az alapkezelő honlapján van egy általános titoktartási nyilatkozat, amely szerint a pályázók által megadott adatokat üzleti titokként kezelik. Bár külön a munkahelyvédelmi fülön ez nincs megemlítve, talán erre az akcióra is vonatkozik. Ennek a nyilatkozatnak az utolsó mondata szerint a cégek regisztrációja után 1 évvel az alapkezelő (tehát a cégek adatait megkapó önkormányzati cég) titoktartási kötelezettsége megszűnik.
Mihez lesz joga 5% tulajdonrésszel az önkormányzati cégnek a támogatást kapó cégben?
5% tulajdonrésszel elméletileg nincs beleszólása a tagnak a cég életébe jelentősen. Azonban minden tulajdonos (mindegy mekkora hányadban) joga, hogy a vezetésen keresztül beletekintsen a cég ügyeibe, adataiba. Ezt pedig alapesetben kötelessége biztosítania a cég irányításának. Csak bizonyos esetekben lehet megtagadni: péládul nem akar a kisebbségi tulajdonos titoktartási megállapodást aláírni, vagy üzleti titkot sértene a tájékoztatás.
Az 5%-os ( az alapkezelő tájékoztatójában 5% körülit írnak) tuladjonrész nem lehet véletlen. Hiszen bizonyos esetekben ekkora tulajdonrész kell ahhoz, hogy érvényesítse a tag az akaratát. Például Zrt-k esetében ennyi tulajdoni hányad kell hozzá, hogy a már összehívott legfőbb szerv napirendjének kiegészítését kérje saját indítványával.
De 5% tulajdoni résszel a tag bármely cégben:
- kezdeményezheti a legfőbb szerv ülésezésének összehívását
- kérheti cégbíróságon keresztül valamely gazdasági ügylet ellenőrzését külső könyvvizsgálóval akkor, ha az erre vonatkozó kérést a cég legfőbb szerve elutasította
Közben a Városi Alapkezelőhöz közérdekű adatigénylést nyújtottunk be, hogy eddig hányan jelentkeztek a meghirdetett munkahelyvédelmi támogatásra. Adatigénylésünket pedig rendszeres időközönként meg fogjuk tenni.