Idén újra nekünk ajánlhatod fel az adód 1 százalékát!

5 éves lesz a KecsUP március 28-án! 5 éve nyújtunk tá­jé­ko­zó­dá­si pontot a hétköznapokban. Célunk nemcsak füg­get­len­nek lenni, de a leghitelesebb, legmegbízhatóbb és leg­ma­ga­sabb minőségű újságot készíteni a városban. Egy olyan szabad és gondosan szerkesztett platformot, amit minden város megirigyelne.

2023. óta nekünk is felajánlhatod adód 1%-át. Ne hagyd az államkasszában ezt a pénzt, rendelkezz róla, hogy a vidéki média kapja meg!

Áramlat Alapítvány adószáma: 19235743-1-03

Napelemes erőművet nem építhetnek vállalatok

- Advertisement -

A vállalati szektorban olyan útvesztőt hoztak létre júliusra, hogy a gyakorlatban egyáltalán nincs lehetőség a napelemes rendszerek engedélyeztetésére. A vállalatok piaci áron szerzik be az energiát, amelyek jelentős mértékben emelkedtek az elmúlt egy évben. Ma már nem fixáras szerződések vannak, hanem a kiszámíthatatlanabb, előre fizetésre kötelező úgynevezett spotáras szerződések. Ezek nem teszik lehetővé a cégek számára, hogy 2023-as energiaköltségeiket előre tervezzék. Szinte minden iparágnál jelentkezik az igény a napelemes rendszerekre az energiaköltségek csökkentése érdekében.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kiemelte, hogy a kormány gyármentő programjára – amely 150 milliárd összegű – azok a nagyvállalatok pályázhatnak, amelyek minimum 200 millió forintos fejlesztés keretében bővítik energiaellátási kapacitásukat, például napelemeket telepítenek, vagy bármely más módon növelik az energiahatékonyságukat. Emellett viszont a szabályozás megbénítja a szereplőket.

A napelemes rendszereknél háromféle kategória létezik:

  • a kereskedelmi célú napelemes erőművek,
  • az ipari fogyasztáscsökkentő napelemes erőművek,
  • és a lakossági, háztartási méretű napelemes rendszerek.

A Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. (Mavir) 2021 áprilisa óta nem ad ki csatlakozási jogosultságot a kereskedelmi célú napelemes erőműveknek. Az ipari fogyasztáscsökkentő napelemes erőművek engedélyeztetése is akadályba ütközik július 15-e óta. Ekkor lépett hatályba a Mavir 28. számú üzemi szabályzata, amely az 50 kilowattpeak (kWp) feletti méretű – akár hálózatra, akár saját fogyasztásra termelő (viszwatt-védelmes) – naperőművek számára előírja, hogy kiegyenlítőenergia-szabályozási képeségekkel (úgynevezett aFRR-rel) kell rendelkezniük.

Ez azért rossz a piaci áraktól menekülő kisvállalkozásoknak is, mert csak az kaphat engedélyt, aki villamosenergia-tárolót is létesít a kiserőmű mellé. Ez 30-40 százalékkal drágítja a beruházásokat.

„Az új szabályokra azért volt szükség, mert az időjárásfüggő termelői kapacitások folyamatos és dinamikus növekedésével felerősödött a villamosenergia-rendszer időjárástól való függése. A szabályozás a rendszer fenntartható működése érdekében valamennyi új csatlakozni kívánó termelő esetében a termelés és fogyasztás közötti egyensúly fenntartását célzó követelményeket határoz meg” – válaszolt a Mavir.

„Egy csatlakozási ponton nem lehet egyidejűleg tiltani a visszatáplálást, miközben az akkumulátor visszatáplálhat. Ilyen műszaki megoldás nem létezik, mert fizikailag lehetetlen létrehozni” – értékelt az MNNSZ elnöke.

Ennek nyomán a vállalati szektor sem tud hónapok óta egyetlen napelemes-rendszert sem építeni.

via 24.hu

- Advertisement -

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Hírlevél feliratkozás

FELKAPOTTAK

Megnyílt a város első P+R parkolója, egyelőre nem tolonganak az autók

Átadó nélkül használatba került Kecskemét első P+R parkolója Homokbányán. Május 16-tól bátran használhatják a kialakított placcot, akik ingyen, tömegközlekedéssel...

LEGNÉPSZERŰBB

Juliska néni egymás után kapta az ellenőrzéseket a kispiacon, volt, hogy a földre letett virágai miatt büntették

1986 óta, azaz harmincnyolc éve árusít Bóta Lászlóné Juliska néni a Petőfi Sándor utcai kispiacon, a Fűrészfogasok mellett. Az...
Exit mobile version