Idén újra nekünk ajánlhatod fel az adód 1 százalékát!

5 éves lesz a KecsUP március 28-án! 5 éve nyújtunk tá­jé­ko­zó­dá­si pontot a hétköznapokban. Célunk nemcsak füg­get­len­nek lenni, de a leghitelesebb, legmegbízhatóbb és leg­ma­ga­sabb minőségű újságot készíteni a városban. Egy olyan szabad és gondosan szerkesztett platformot, amit minden város megirigyelne.

2023. óta nekünk is felajánlhatod adód 1%-át. Ne hagyd az államkasszában ezt a pénzt, rendelkezz róla, hogy a vidéki média kapja meg!

Áramlat Alapítvány adószáma: 19235743-1-03

Nagy eséllyel kaphatjuk el valamelyik légúti fertőzést karácsonykor

- Advertisement -

Magyarországon december 5. és 11. között 239 500-an fordultak orvoshoz akut légúti fertőzés tüneteivel – derül ki a Nemzeti Népegészségügyi Központ legfrissebb adataiból.

Kimutatták a beérkezett minták között a koronavírust és az RSV-t, valamint az influenzavírus különböző típusait – egyszerre támad három vírus, amire már született is egy új kifejezés: tridémia.

Az említett betegségek közül most bármelyiket el lehet kapni, akár egyszerre vagy egymás után. Egy Indiana állambeli gyerekorvos, Christina Lane, azt nyilatkozta a a Washington Postnak, hogy „mintha felrobbant volna egy nagy vírusbomba”. Az orvos az elmúlt három hónapban csak a saját praxisában több száz, légúti tünetekkel küzdő gyerekkel találkozott. Az Egyesült Államokban naponta több mint 66 ezer új megbetegedést regisztrálnak.

A covid és az influenza ellen már létezik védőoltás, a Pfizer pedig nemrég jelentette be, hogy az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) már gyorsítva vizsgálja az RSV elleni vakcinájukat, igaz, utóbbit egyelőre csak 60 év feletti felnőtteknek adhatnák be.

John P. Moore immunológus szerint azért is tűnhet úgy, hogy túlterheltek az egészségügyi ellátórendszerek a rengeteg megbetegedés miatt, mert a covid miatti lezárások, az otthoni karantén és a távolságtartás, a maszkviselés miatt sok, három év alatti kisgyerek szervezete most találkozik először egyes vírusokkal.

Nehéz megmondani, mi történik akkor, ha különböző vírusok „ütköznek egymással”. Felerősíthetik vagy inkább tompíthatják egymást? A világjárvány kezdetén egyes orvosok úgy vélték, rendkívül ritka, hogy az emberek egyszerre fertőződjenek meg influenzával és koronavírussal.

„Nincs olyan törvény, amely azt mondja, hogy nem kaphatjuk el mindhármat” – mondta Moore. Egyes emberek a genetikájuk vagy a vírusoknak való korábbi kitettség miatt hajlamosabbak lehetnek a súlyos betegségre, mint mások, a vírusfertőzés bizonyos kombinációi pedig akár jobban is előidézhetik a súlyosabb tüneteket.

Ha kicsit is fáj a torkunk, vagy taknyosak vagyunk, esetleg tudjuk, hogy a környezetünkben van, akinek fáj a torka és taknyos, maradjon inkább mindenki otthon, és persze forduljon mindenki már az első tüneteknél orvoshoz, mert továbbra is érdemes odafigyelni a megelőzésre.

via 444

- Advertisement -
Exit mobile version