Forgalomterelés-és korlátozás lesz kedd este a Sport utcai (a GAMF-hoz közeli), míg szerda este az Olimpia utcai (Szilcoop/McDonald’s melletti) körforgalomnál. Előbbi közepére egy hatszöges térvázat, utóbbi helyszínre pedig egy tekeredő, kottával és Kodály Zoltán pixelizált arcképével díszített acélszalagot készítettek a KÉSZ Izsáki úti gyártóközpontjában, ezeket emelik a helyükre – látványosságnak sem lesz utolsó, ha valaki éjszaka, a hidegben kedvet kap egy kis bámészkodáshoz. Mindkét szobor tömege meghaladja a 3 tonnát, és rozsdás megjelenésű.
A méretes – mondhatni ipari léptékű – acélszobrok helyszínre szállítása és daruval történő emelésük, a korábban már elkészült betonalapzatra való szerelésük igencsak időigényes munka lesz. Ezért november 5-én, kedden este 7 órától már forgalomterelést építenek ki a Sport utcai körforgalomnál. A daruzás körülbelül este 10 óra körül kezdődik majd, a szobrok rögzítése akár két-három órát is igénybe vehet, azaz éjjelbe nyúlóan dolgozni fognak a KÉSZ munkatársai, hogy szerda reggelre helyén legyen a szobor.
November 6-án, szerdán este ugyanez a mutatvány ismétlődik meg az Olimpia utcai körforgalomnál (kosárlabda akadémia, McDonald’s, Szilcoop mellett). Azaz este 7 órától forgalomterelés-és korlátozás lesz, majd este 10 körül kezdődik a szobor helyére daruzása, amely ugyancsak éjfél után érhet véget. Ennél az alkotásnál még némi helyszíni utómunkálatra is szükség lesz, a mű pakolás közben való deformálását megakadályozó segédszerkezetek eltávolítása miatt – tudtuk meg Árvai Istvántól, a K-ARTS Művészeti Alapítvány művészeti vezetőjétől. A szobrok körüli föld-és kertészeti munkálatok is igénybe vesznek majd még egy-két napot.
De miért éppen acélszobrok lesznek a felújított-kiszélesített Izsáki úton, és miért a KÉSZ szállítja őket (képletesen és valóságosan is)?
Az építőipari cégcsoport már 2004 óta acélszobrász-alkotótáborokat szervez nyaranta Izsáki úti ipari parkjában. A művésztelep különleges a maga nemében, hiszen a résztvevők gyári-üzemi körülmények között dolgozhatnak, a KÉSZ gépparkját és az ottani acél-, fémalapanyagokat felhasználva. A telephelyen a művészek elsajátíthatják a különböző fémmegmunkáló eszközök – nagy teljesítményű hegesztők, láng-, lézer- és plazmavágók – használatát, tapasztalatokat szerezhetnek a programvezérelt CNC-gépek vagy éppen a szemcseszóró működéséről és általában az acéliparról.
A ritkaságszámba menő művészetpártoló kezdeményezés már huszonegy alkalmat élt meg. A tavalyi, huszadik alkotótábor kiállításmegnyitóján merült fel az Izsáki útra szánt szobrok ötlete, amit Homoki Tamás alpolgármester tolmácsolt a városvezetés részéről a KÉSZ-nek. Mint Árvai István hangsúlyozta, az alkotótábor mellett az acélszobrok az Izsáki úton hosszú ideje zajló ipari tevékenységet is jelképezik, hiszen régen itt működött a Fémmunkás Vállalat, majd a Traverz Rt., és ennek helyén lett aztán a KÉSZ acélszerkezet-gyártó bázisa, ahonnan szerte Európába szállítanak elemeket többek között csarnokokhoz, stadionokhoz, hidakhoz, erőművekhez.
Az önkormányzat és a cégcsoport közötti megállapodás után a tervek Árvai István elképzelései alapján, a cég nyugdíjas szakembere, Schell Ferenc közreműködésével készültek. Mint a K-ARTS művészeti vezetője a KecsUP-nak kiemelte, az volt a vezérelve, hogy az acélszobrok kapcsolódjanak a város kultúrájához, hagyományaihoz, motívumaihoz.
Az Izsáki út – Sport utca csomópontjának körforgalmának közepébe egy Hexaverzum nevű hatszöges térvázat helyeznek el. Az acélcsövekből felépülő szerkezet 5 méter magas lesz, vele kimondottan a már említett alkotótáborra, az Izsáki úti acélszerkezet-gyártó hagyományokra és a mérnöki tudásra kívánják felhívni a figyelmet, de nyilván nem véletlen az sem, hogy a Neumann János Egyetem GAMF Karának közelében helyezkedik majd el. Árvai István arra is emlékeztetett, hogy a szabályos hatszög a természetben is gyakran megjelenő forma, rendezőelv, elég gondolni a méhsejtre, a kristályrácsra, a hópelyhekre vagy a bazaltorgonákra. A KÉSZ logója, arculata is mindig a hexagon köré épült.
A másik, az Olimpia utca körforgalomba kerülő acélszoborral Kodály Zoltánnak állítanak emléket. Ezt a választást sem kell különösebben indokolni, hiszen az installáció alig kétszáz méterre lesz a Kodály Iskolától, és mivel ez a város egyik legforgalmasabb csomópontja, kiváló helyszín, hogy a város legnevesebb szülöttéről megemlékezzenek. Meglehetősen különleges formában: egy tekeredő acélszalaggal, amelyen egy kotta fut végig – Kodály Zoltán Háry János daljátékából az „A jó lovas katonának de jól vagyon dolga” gyűjtött népdal első taktusaé -, emellett a lézervágóval „lyuggatott” szalagon megjelenik Kodály Zoltán pixelizált arcképe is. A szalag másik végét stílusosan egy kottafej tartja. Ez a szobor is – akárcsak a Hexaverzum – rozsdás megjelenésű.
Árvai István hozzátette: bár volt olyan elképzelés is, hogy egy 6 méter magas Kodály Zoltán-fejszobrot építsenek acélelemekből, azt a körülményt figyelembe kellett venni, hogy a mű nem vonhatja el túlzottan a járművezetők figyelmét és a körforgalomnak beláthatónak is kell maradnia. Ezért maradtak a kisebb, de a szemet vélhetően így is megragadó alkotásoknál.