Az alacsony átlagbér a magyar gazdaság egyik legfontosabb eleme – fejtette ki Szijjártó Péter külgazdasági- és külügyminiszter egy mai, párizsi OECD-értekezleten. Szijjártó az MTI szerint itt arról is beszélt, a kormányok feladata a bérek alacsonyan tartásával a nagyvállalatok számára a versenyképesség megteremtése.
Szerinte ez azért fontos, mert az európai gazdaságok is óriási technológiai innovációk, forradalom előtt állnak, ezért azután nem engedhetik meg maguknak azt, hogy a „versenyképességet” a túl magas fizetések lenyomják.
A Népszava arra is emlékeztet, egy olyan ország minisztere nyilatkozott így, ahol 2017-es adatok szerint másfél millió dolgozó bére nem érte el a hivatalos minimálbér szintjét sem, ez pedig az összes magyar munkavállaló 34%-át teszi ki.
Emlékezetes továbbá az is, hogy Szijjártó volt az, aki a rabszolgatörvény elfogadása előtt Németországban arról beszélt, erre a törvénykezésre is a külföldi multik és nagybefektetők érdekei miatt volt szükség.
Az MTI időközben megváltoztatta beszámolóját, az új verzió szerint Szijjártó nem is azt mondta, amit korábban leközöltek, mondanivalója valójában így hangzott:
„a kormányok feladata kordában tartani a munkaerőköltséget, vagyis a munkára rakodó adóterheket kell kordában tartani, mert különben gyengül az adott ország versenyképessége és kevésbé lesz vonzó a befektetőknek.”