Néhány héten belül mindenki számára elérhetővé válik online az elmúlt 180 évben Magyarországon kiadott, csaknem száz földrajztankönyv. A Szegedi Tudományegyetem Klebelsberg Kuno Könyvtárában digitalizálták Szilassi Péter, az SZTE oktatójának a gyűjteményét, így létrehozva az adatbázist.
A legrégebben kiadott mű Arany János egykori nagykőrösi tanárkollégájának, Kiss Lajosnak a műve, amit 1842-ben írt. A Földrajzi tanítás a tanulóifjúság számára című kötetben sok, napjainkban is használt fogalom visszaköszön a bolygónkról alkotott képünk és vele együtt a földrajzoktatás kapcsán – Például: földabrosz (térkép), Északi fordító (Ráktérítő), tevepárducz (zsiráf).
Szilassi szerint a 19. század közepének szerzői közül módszertani szempontból többen meghaladták a korukat, hiszen már ekkor atlasz használatát javasolják a tanulóknak, gondolkodtató kérdésekkel, számítási feladatokkal munkáltatják őket.
A digitális formában archivált földrajztankönyvek olyan óriási, hamarosan minden érdeklődő számára online elérhető, kutatható adatbázist jelentenek, amely kutatásához a mesterséges intelligencia is segítséget nyújthat majd. A digitalizált könyvek nemcsak korrajzok, de szórakoztató olvasmányok is, néhány oldalankét meglepő szófordulatokkal vagy tudományos állításokkal.
A cikket a Szegeder és a KecsUP együttműködésének keretében szemlézzük, a teljes cikket itt olvashatja.