Idén újra nekünk ajánlhatod fel az adód 1 százalékát!

5 éves lesz a KecsUP március 28-án! 5 éve nyújtunk tá­jé­ko­zó­dá­si pontot a hétköznapokban. Célunk nemcsak füg­get­len­nek lenni, de a leghitelesebb, legmegbízhatóbb és leg­ma­ga­sabb minőségű újságot készíteni a városban. Egy olyan szabad és gondosan szerkesztett platformot, amit minden város megirigyelne.

2023. óta nekünk is felajánlhatod adód 1%-át. Ne hagyd az államkasszában ezt a pénzt, rendelkezz róla, hogy a vidéki média kapja meg!

Áramlat Alapítvány adószáma: 19235743-1-03

A karantén alatt nőtt a családon belüli erőszak

- Advertisement -

A pandémia már egy éve uralja a mindennapokat, felülírja a terveket, sorsokat roppant össze, életeket tesz tönkre és semmisít meg. Bár a koronavírus elsődlegesen a testet betegíti meg, gyakran a lélek is áldozatául esik.

A hosszan tartó karantén nem múlik el pszichés következmények nélkül.
Sokan kényszerülnek lakásuk fogságába, egyedülállóknak ez különösen megterhelő lehet. Vannak, akik élvezik, hogy otthonról dolgozhatnak, de a beszűkített élettér rajtuk is nyomot hagy. Mások egzisztenciavesztéstől vagy a változás kényszerétől, szorongástól, hangulatingadozástól szenvednek. A kényszerű összezártság, a folyamatos együttlét próba elé állítja a családokat, azok, akik eddig jól funkcionáltak kisebb-nagyobb zökkenőkkel elboldogulnak most is. Ám egyes családokban napi szintűek a veszekedések, sőt a viták egyre többször tettlegességbe torkollnak. A rendkívüli helyzetben felerősödik a feszültség, növekszik a családon belüli erőszak, mutatja ezt az is, hogy megduplázódott a segélyhívások száma. A bántalmazó az esetek többségében a család férfi tagja, az elszenvedő a felesége/partnere és a gyerekek. A korlátozások miatt a bántalmazó a család tagjait még inkább ellenőrzése alá vonhatja, még jobban feljogosítva érezheti magát arra, hogy idegességét, feszültségét, frusztráltságát rajtuk vezesse le. A bántalmazásokat sok esetben amúgy is homály fedi, de a korlátozások miatt most még nehezebben szerez róla tudomást a környezet. Ha a gyerekeket fizikailag nem ütlegelik, akkor is áldozattá válnak, mert ha az egyik szülője veri a másikat, és ezt ők végignézik, akkor már ők is az erőszak részesei.

Magyarországon minden héten meghal egy nő családon belüli erőszak miatt és minden ötödik gyermek nő fel olyan családban, ahol az apa bántalmazza az anyát.

A legfontosabb az lenne, ha a bántalmazott felnőtt (legtöbbször az anya) felismerné a problémát és tudatosítaná, hogy partnere nem hagy fel az erőszakkal. Változás, javulás akkor várható, ha megpróbál segítséget kérni, elsősorban a környezetétől.

Szükséges lenne, hogy a tágabb család vagy az ismerősök ítélkezés helyett mellé álljanak, és akár együttes erővel kérjenek további segítséget arra hivatott személyektől, szervezetektől. Az áldozatot mindig csak abban segítsék, amit ő kér, ne próbáljanak ráerőltetni olyat, amit nem akar, főként ne presszionálják azzal, hogy azonnal lépjen ki a kapcsolatból.

Ha ön bántalmazott vagy barátként, családtagként, ismerősként szeretne támogatást nyújtani az érintettnek, akkor a következő elérhetőségek valamelyikén jelezhetik, hogy segítségre van szükség.

112 – a nap 24 órájában hívható általános segélyhívószám. A rendőrségnek kötelessége minden családon belüli erőszakhoz kimenni, és nemcsak akkor, ,,ha vér folyik”!
A NANE Egyesület ingyenes lelkisegély-vonala a 06 80 505 101 számon érhető el hétfőn, kedden, csütörtökön, pénteken 18–22 óra között, és szerdán 12–14 óra között. A NANE honlapján (nane.hu) sok hasznos anyag fellelhető a témában.
PATENT Egyesület jogsegélyszolgálata: 06 70 220 2505
OKIT (Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat) 06 80 205 520, a nap 24 órájában hívható. Akkor hívja, ha menekülnie kell otthonról, ha krízisszállást keres.
A bantalmazas.hu honlapon hasznos információk találhatók, és ha (egyelőre) nincs közvetlen vészhelyzet, az okit@csbo.hu e-mail-címre lehet írni.
Az Ökumenikus Segélyszervezet weboldalán (segelyszervezet.hu) is tájékozódhatnak és kérhetnek segítséget.

Balla Kriszta

- Advertisement -
Exit mobile version