Idén újra nekünk ajánlhatod fel az adód 1 százalékát!

5 éves lesz a KecsUP március 28-án! 5 éve nyújtunk tá­jé­ko­zó­dá­si pontot a hétköznapokban. Célunk nemcsak füg­get­len­nek lenni, de a leghitelesebb, legmegbízhatóbb és leg­ma­ga­sabb minőségű újságot készíteni a városban. Egy olyan szabad és gondosan szerkesztett platformot, amit minden város megirigyelne.

2023. óta nekünk is felajánlhatod adód 1%-át. Ne hagyd az államkasszában ezt a pénzt, rendelkezz róla, hogy a vidéki média kapja meg!

Áramlat Alapítvány adószáma: 19235743-1-03

Semmit nem lehet tudni a Gondosóra program részleteiről, Hadházy Ákos az OLAF-hoz fordult

- Advertisement -

Nyitrai Zsolt, a miniszterelnök főtanácsadója rendszeresen sikertörténetről számol be a Gondosóra programmal kapcsolatban, ami egy uniós támogatásból finanszírozott, 104 milliárd forintos projekt. Azonban a több szereplős érdeklődés, és a kormánypropaganda állításain túl semmilyen, még a legalapvetőbb információk sem derülnek ki a részletekről – írja a Népszava.

A Gondosóra-program 2022 tavaszán indult, amelynek keretében 65 évesnél idősebb jelentkezők és regisztrálók egy olyan, okosórához hasonló eszközt kapnak ingyen, amelyet nyakban vagy karon hordhatnak, és amely lehetővé teszi, hogy – rosszullét, baleset esetén – egyetlen gomb megnyomásával kapcsolatba kerüljenek az éjjel-nappal működő diszpécserszolgálat munkatársaival.

Nyitrai a hónap közepén azt mondta: már „csaknem” 600 ezren regisztráltak, és „a Gondosóra szolgáltatás az elindítása óta csaknem hétezer életet mentettek meg”. Majd március 24-én Facebook-oldalán „több mint” 600 ezer regisztrálóról, és „több mint” 10 ezer életmentésről jelentett.

A Népszava érdeklődött Nyitrai Zsoltnál és a Kormányzati Szolgáltató Központ Nonprofit Kft.-nél, hogy konkrétan milyen életveszélyes helyzeteket oldottak meg, hol van a „száz főt alkalmazó diszpécserközpont”, és mennyibe kerül egy óra, valamint korábban közérdekű adatigényléssel fordultak a Miniszterelnöki Kabinetirodához, illetve a Miniszterelnöki Kormányirodához is, de érdemi válasz nem érkezett.

Hadházy Ákos független parlamenti képviselő az európai uniós források jogszerű felhasználását ellenőrző Integritás Hatóságtól, és az Európai Csalás Elleni Hivataltól (OLAF) kérte az európai uniós költségvetési források felhasználásának ellenőrzését és vizsgálatát a programmal kapcsolatban. Választ egyelőre nem kapott.

A politikus szerint a program a Fidesz egyik propagandaeszköze, amire utal az, hogy az óra a miniszterelnök levelével együtt érkezik, szociális szervezetek munkatársai helyett fideszes képviselők, aktivisták csöngetnek be idős emberekhez. A rendszer informatikai hátterét pedig a NER csúcsvállalata, a 4iG dolgozta ki és biztosítja.

Hadházy a Népszavának elmondta, hogy a Gondosóra alkalmas arra, hogy a helymeghatározás segítségével akár a választás napján megfigyelje az idős embereket. Ezen felül szerinte adatvédelmi visszaélés, illetve a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás sérelme is felmerül a programmal kapcsolatban, mert a kormánypárt adatvédelmi tájékoztatója szerint:

 „a Fidesz – Magyar Polgári Szövetség… a szimpatizánsi nyilvántartásában szereplő, 65. életévét betöltött személyeket … felkeresi, és tájékoztatja őket a Gondosóra-program elindulásáról, annak részleteiről”.

A kormánypárt az eszközöket az EU-val fizetteti ki, miközben „horribilis áron veszi meg azokat, és a haverok irgalmatlan pénzeket keresnek rajta” – mondta Hadházy Ákos.

- Advertisement -
Exit mobile version