A Kecskeméti Ellenőr cikke nyomán idézzük fel, hogyan telt az ünnep 85 éve, 1939-ben a hírös városban – amikor már négy hónapja zajlott a második világháború. „Kecskemét szíve megmozdult karácsonykor: a Szegénygondozó Hivatalon kívül majdnem mindegyik társadalmi egyesület készített szeretetcsomagokat” – írta a független politikai napilap, amely arról is beszámolt, hogy 24-ére már elfogyott a szaloncukor az üzletekből.
„Békebeli” karácsonya volt az idén Kecskemétnek – összegzett a Kecskeméti Ellenőr 1939. december 27-én, szerdán megjelent lapszámában.
Mint beszámoltak, a Szegénygondozó Hivatal 1200 megajándékozott szegényén kívül körülbelül 1500 szeretetcsomagot osztottak ki „a karácsonyt szomorú szívvel váró szegények között”.
„Egyébként is szeretettel teljes volt az idei kecskeméti karácsony: több mint három vagon fenyőfát és gallyat hoztak Kecskemétre a felvidéki és kárpátaljai erdőkből és mindössze párszáz darab maradt ki, a többit megvásárolták a karácsonyt ünneplők. Szombat reggelre Kecskeméten elfogyott a szaloncukor, még dupla áron sem lehetett kapni, sőt délutánra a csemegeüzletek legdrágább cukorkái és csokoládéi is elkeltek. Mindenki felkészült a karácsonyra, mindenki vásárolt és ajándékozott, úgyhogy Kecskemét 1939. évi karácsonya tényleg a békeévekéhez hasonló volt” – írták a cikkben.
A szenteste a vallásos hangulat jegyében telt el, szenteste legalábbis nem panaszoltak semmit sem a rendőrség központi ügyeletén.
„A Kecskemét közbiztonságára őrködő szerveknek is kellemes karácsonyestét szerzett a bajtársi szeretet. A rendőrség központi őrszobáján hatalmas karácsonyfát állítottak a szabadnapos rendőrök a szolgálatban lévő bajtársaiknak.”
A tűzoltólaktanyában december 23-án, szombat este rendezték meg a hagyományos karácsonyfaünnepélyt. Papp István tűzoltó-parancsnok üdvözölte a megjelenteket, majd mint a város tűzrendészeti kérdéseit intéző tanácsnok, dr. Labancz Ferenc kívánt boldog ünnepeket a tűzoltóság tagjainak és osztotta ki a szolgálati érmeket. Az ünnepélyen a tűzoltók gyermekei szavalatokkal, énekszámokkal szerepeltek. Az ünnepség szeretetcsomagok kiosztásával zárult. Öt-tíz-tizenöt-húszéves szolgálatért éremmel tüntettek ki több tűzoltót.
A címoldalon már visszaköszönt a háborús valóság: „A frontokon nem volt karácsony”.
A Kecskeméti Ellenőr laptulajdonosa és kiadója Sándor István volt, felelős szerkesztője Hajdú Ernő, a szerkesztőség az Arany Jánus utca 6. szám alatt működött.
„Méltóztassék dúsan felszerelt raktáramat megtekinteni” – karácsonyi reklámok a régi kecskeméti újságokban
Ha valaki azt gondolja, hogy a „régi szép időkben” advent időszaka még a reklámoktól mentes volt, az nagyot téved. Átnézve ugyanis a 19. század végén és a 20. század első harmadában megjelent kecskeméti újságok néhány decemberi lapszámát, bizony rengeteg hirdetéssel találkozhatunk. Persze nincs is ezen mit csodálkozni: az árut már akkor is el akarták adni a kereskedők, és igyekeztek minden lehetőséget kihasználni, hogy népszerűsítsék portékájukat. Tavaly megjelent cikkünk a Kecskerégenen.