Az USA pénteken jelentette be eddigi legjelentősebb szankcióit az orosz energiaszektor ellen, amiben a Szerbiai Kőolajipari Vállalat is benne van. A cég 50 százaléka a Gazpromnyeft kezében van, további 6,15 százalékot pedig a Gazprom birtokol. Szijjártó Péter szerint ez a döntés komoly kihívásokat okoz Közép-Európának, és a kormány szoros egyeztetésben lesz a térségbeli partnerekkel az üzemanyagárak emelkedésének minimumra szorítása érdekében.
A távozó amerikai adminisztráció újabb szankciós csomagja a cég orosz befolyása miatt született, Washington fel is szólította arra Szerbiát, hogy vonja ki az orosz tőkét és érdekeltséget a vállalatból. Minderre 45 napos határidőt szabtak, ami február 25-én jár le.
A külgazdasági és külügyminiszter azt mondta, hogy a Szerbia kőolajellátásában kulcsfontosságú szerepet játszó vállalat listára helyezése nyomán csökkenhet a régióba érkező nyersolaj mennyisége, ezáltal zuhanni fog az itteni feldolgozás is, és így jóval nagyobb szükség lesz kész, már finomított üzemanyagra, benzinre és dízelolajra.
Szijjártó figyelmeztetett: “Hogyha nő az igény, viszont csökken a feldolgozási képesség, akkor az sajnos azt jelenti, hogy nagyon komoly áremelési veszéllyel nézünk szembe.” Hozzátette: “A távozó amerikai adminisztráció által az energiaszektorban most életbe léptetett szankciók Közép-Európában komoly üzemanyagár-emelkedéshez vezethetnek.”
A külügyminiszter tudatta, hogy a magyar kormány ezért a következő napok és hetek folyamán igen szoros egyeztetésben lesz a térségbeli partnerekkel annak érdekében, hogy minimumra szorítsák a szankciók negatív hatásait az árak alakulására vonatkozóan, és ekképpen megvédjék a magyar és a közép-európai embereket.
Szijjártó Péter az MTI-nek eljuttatott közleménye végén újfent üdvözölte, hogy már pusztán néhány nap van hátra addig, amikor “az Egyesült Államoknak olyan elnöke lesz, aki Magyarországra nem ellenségként, hanem barátként tekint.”
via HVG