Idén újra nekünk ajánlhatod fel az adód 1 százalékát!

5 éves lesz a KecsUP március 28-án! 5 éve nyújtunk tá­jé­ko­zó­dá­si pontot a hétköznapokban. Célunk nemcsak füg­get­len­nek lenni, de a leghitelesebb, legmegbízhatóbb és leg­ma­ga­sabb minőségű újságot készíteni a városban. Egy olyan szabad és gondosan szerkesztett platformot, amit minden város megirigyelne.

2023. óta nekünk is felajánlhatod adód 1%-át. Ne hagyd az államkasszában ezt a pénzt, rendelkezz róla, hogy a vidéki média kapja meg!

Áramlat Alapítvány adószáma: 19235743-1-03

JEGYZET – Infláció – hitel – MNB

- Advertisement -

Mint tudjuk, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) feladata elsősorban az, hogy védje a forintot, azaz küzdjön az infláció ellen.

Tíz évig ugyanis az MNB a gyenge forint utáni árfolyamnyereséget zsebelte be, és juttatta azt saját alapítványaiba, nem törődve azzal, hogy a fizetésből élők erre nagyon ráfizetnek. A belföldön az infláció, külföldön pedig a forintárfolyam gyengesége miatt kerültek drágábba a szolgáltatások, illetve az áruk. Most viszont fordult a kocka, és a Magyar Nemzeti Bank elnökhelyettese bejelentette, hogy központi kamatemelésre kerül sor, mely sokkolni fogja a piacokat. A magyar infláció ugyanis elszabadult, és már áprilisban 5,2 százalék volt átlagosan, ami egyrészt Európa legmagasabb inflációs rátája, másrészt pedig ennél az 5,2 százaléknál sokkal jobban drágultak az élelmiszerek, melyek elsősorban a kiskeresetűeket, és persze a nyugdíjasokat érintette.

Csak megjegyezzük, ilyen magas infláció kilenc éve nem volt Magyarországon, és nem csoda, hogy a központi jegybank ezért kamatot fog emelni. Az infláció elszabadulását amúgy mindenki érzi, aki vásárolni jár a családból, azaz boltba, vagy piacra jár. De van itt egy probléma még, hiszen a válságra való tekintettel a kormány meghirdette a hitelmoratóriumot, és ez azt jelenti, hogy a moratórium után a változó kamatozású hitelek részben a moratórium miatt, azaz nem kellett hitelt törleszteni, részben pedig a kereskedelmi kamatlábak növekedése miatt, mely a központi kamatlábemelést fogja követni.

A legnagyobb gond a hosszú lejáratú, esetenként a húsz éves lakáshiteleknél van, mert a törlesztőrészletek az előbbiekben kifejtettek szerint durván növekedni fognak, ami emlékeztetni fog az egykori devizahitelesek problémájára. Nagy kérdés az, hogy miként fog több tízezer család kimászni a törlesztési moratórium csapdájából, amely lehet, hogy a jövő évi választásokig is eltart, mármint a moratórium politikai okok miatt.

A Gazdaságkutató Intézet (GKI) szerint a moratórium megszűnése esetén a lakáshitelt felvevők akár húsz százaléka képtelen lesz törleszteni a hitelét. Ez egy újabb hitelcsapdát jelent, amire az adósoknak, a bankoknak, de legfőképpen a kormánynak érdemi megoldást kellene találnia, hiszen ez utóbbi hirdette meg a hitelmoratóriumot.

Ezt a hitelcsapdát nem lenne szabad a kormányzatnak 2022. után egy történetesen új, ellenzéki kormányra hagyni, azzal a felkiáltással, hogy utánunk az özönvíz!

Most van pénz a hitelesek megsegítésére, hiszen rengeteg felesleges dologra költ jelenleg a Fidesz-kormány, amelyek közismertek. Ha ez így marad, akkor ez nagy cinizmusra vallana, és bizonyítaná azt a tételt, hogy ez a kormányzat, elsősorban a gazdag NER-lovagokkal törődik, a szegény, rászoruló, fizetésből élőkkel és a nyugdíjasokkal viszont nem.

ábrahám

- Advertisement -

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Hírlevél feliratkozás

FELKAPOTTAK

Negyvenöt évet dolgozott a kecskeméti nyugdíjas, mégsem vehet kedvezményes buszbérletet

Múlt hét szerdán beszámoltunk róla, hogy helyi civil aktivisták szerint nincs minden rendben Kecskemét közösségi közlekedésével, ezért igyekeznek megreformálni a...

LEGNÉPSZERŰBB

Juliska néni egymás után kapta az ellenőrzéseket a kispiacon, volt, hogy a földre letett virágai miatt büntették

1986 óta, azaz harmincnyolc éve árusít Bóta Lászlóné Juliska néni a Petőfi Sándor utcai kispiacon, a Fűrészfogasok mellett. Az...
Exit mobile version