A Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége számításai szerint akár 30-40 százalékkal is tovább drágulhat a kenyér. Erről az energiaköltségek emelkedése, az aszály és a gyenge gabonatermés tehet – hangzott el az ATV-n.
Egy zalai pékmester példáján keresztül: eddig 70 forintért kapta az áramot kilowattonként, a jövő hónaptól az összeg 240 forint lenne: „Olyan magas lesz augusztus elsejétől az áramszámlám, hogy azt már én nem fogom tudni kitermelni, úgyhogy sajnos be kell, hogy zárjam a műhelyt” – mondta a pékmester, majd hozzátette: árat már nem tud emelni, mert nem lesz fizetőképes kereslet, főleg nem a minőségre.
Hogy mennyire általános a zalai pék esete még nem lehet tudni. A kérdésre, hogy miként érinti a pékségeket az energia- és alapanyagárak emelkedése, a Magyar Pékszövetség nem kívánt válaszolni. Viszont a gabonatermesztők további liszt áremelkedéssel számolnak. Kevésbé a magas üzemanyagárak, inkább az aszály miatt.
„Az Alföldön nagyon gyenge betakarítási eredményekről beszélhetünk, a Dunántúlon azért jelentősebben és nagyobb mértékben takarítottak be a gazdák, az ország búzája nincs veszélyben, Magyarország liszt- és gabonaellátottsága megfelelő és a gazdáknak termett annyi, amennyi itthon elegendő” – nyilatkozta Kozsuch Kornél, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnökhelyettese.
A költségnövekedés, az aszály és a gyenge termés komoly nehézségeket vetít előre a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége szerint: „Ennek az együttes hatása azt jelenti, hogy
sajnos az élelmiszer áremelkedéseknek messze nincs vége.
– magyarázta Máhr András, a Mosz főtitkárhelyettese.