Idén újra nekünk ajánlhatod fel az adód 1 százalékát!

5 éves lesz a KecsUP március 28-án! 5 éve nyújtunk tá­jé­ko­zó­dá­si pontot a hétköznapokban. Célunk nemcsak füg­get­len­nek lenni, de a leghitelesebb, legmegbízhatóbb és leg­ma­ga­sabb minőségű újságot készíteni a városban. Egy olyan szabad és gondosan szerkesztett platformot, amit minden város megirigyelne.

2023. óta nekünk is felajánlhatod adód 1%-át. Ne hagyd az államkasszában ezt a pénzt, rendelkezz róla, hogy a vidéki média kapja meg!

Áramlat Alapítvány adószáma: 19235743-1-03

A Belügyminisztérium változtatna a szülészeti ellátáson

- Advertisement -

Azoknál a nőknél, ahol fennáll több más feltétel mellett a komplikációmentes várandósság, bevezetnék az I. progresszivitási szintű szülészeti ellátást – írta meg a Hvg.hu egy társadalmi egyeztetésre február végén kiírt tervezet alapján.

Egy 2003-as rendelet szerint a szülészeti ellátásban most a II. és III. progresszivitási szintű ellátás elérhető. Ez azt jelenti, hogy a II-es esetében koraszülött intenzív nélküli szülészet működik 24 órás neonatológus ellátással, a III-asban pedig koraszülött intenzív osztályok is működnek.

Az I-es szint tehát alapellátást jelent, ahova a kockázatmentes várandósok kerülhetnének be. Feltétel még, hogy az anya 18 év feletti legyen, első szülésnél pedig 40 év alatti, a terhesség a betöltött 37. és 41. hét között legyen, a magzat pedig ne legyen farfekvéses. Ezeken felül kizáró ok néhány betegség, fertőzés, ikerterhesség, de a korábbi császármetszés is.

Azokban a kórházakban, ahol ez a szintű osztály működik, nem lenne koraszülött intenzív, valamint neonatológus, vagyis újszülöttgyógyász, újszülött-szakápoló, aneszteziológus és intenzív terápiás orvos sem. Viszont 30 perces távolságban elérhetőnek kellene lennie ennek az ellátásnak is.

Ezeknek az osztályoknak biztosítaniuk kellene a sürgősségi szüléslevezetést és ambuláns szülészeti ellátást, illetve minden ilyen helyen lennie kellene egy császármetszés végzésére alkalmas műtőnek.

A lap megkereste a Belügyminisztériumot, válaszol azt írták, hogy az intézmények kiválasztása még folyamatban van. A tárca szerint a lakossági igények hívják életre az alapfokú szülészeti ellátást, és ehhez igazodva tennék lehetővé, hogy alacsony kockázatú várandósság esetén „intézményi keretek között, alacsonyabb ellátási szinten, családias, bensőséges légkörű szülészeteken” biztosíthassák a szülészeti ellátást.

Ehhez hasonló ellátás működik máshol is, például Németországban, de megoszlanak a vélemények arról, hogy jó lesz-e vagy sem. A bevezetés szándékáról egyesek úgy vélekednek, hogy a szülészeteket is nagyban érintő szakorvoshiányt szeretnék orvosolni ezzel az átalakítással.

via Telex

- Advertisement -
Exit mobile version