A kereskedők és az elemzők szerint 2023 egészét nézve látványosabb erősödéssel lehet számolni, azonban a tavaszi hónapok tartogatnak bizonytalanságokat, melyek nyomán egy októberihez hasonló minikrach is beüthet a devizapiacon. Rosszabb esetben az euróárfolyam a 430-as szint alá is eshet, utána viszont a 380-as árfolyam is fenntartható lehet a jelenlegi becslések alapján.
Jövőre azért erősödhet a forint, mert jelenleg úgy fest, hogy az uniós támogatásokról szóló megállapodást sikerült abszolválni, bár az utolsó állomás a helyreállítási alap 2300 milliárd forintnyi forrásairól még hátra van. 2023. március 31-éig a kormánynak 27 szuperfeltételt kell teljesítenie, ahhoz, hogy hozzájusson az első tételhez. Kolba Miklós, az ING Bank senior treasury üzletkötője szerint azonban továbbra is fenntartja a bizonytalanságot a devizapiacon az, hogy az Országgyűlésnek addigra el kell fogadnia egy kétharmados törvénycsomagot a korrupcióellenes lépésekről.
A Magyar Nemzeti Bank továbbra is fenntartja a többszintű kamatrendszert, így most a forintvásárlásnak, illetve az euró-shortolásnak jött el az ideje a piacon és a bankközi devizapiacon fennmaradhat a 18 százalékos kamatszint az egynapos betét intézményének köszönhetően. Az energiahordozó-vásárlások fedezésére az MNB-nél direktben válthatják be forintjukat euróra vagy dollárra a szolgáltató cégek ahelyett, hogy a piacon kellene vételezniük, így sikerült megtörni a spekulánsok „természetes” érdeklődését, amely a forint elleni fogadásokra irányult. Amíg ez az állapot fennmarad, addig rettentő drága lesz a forint ellen pozíciót tartani.
Csak becslésekkel lehet élni, hogy mennyi lesz egy év múlva az euró/forint árfolyam, azonban aki ez alapján akar most egy évre előre eurót venni, az rosszul járhat. 2023 első negyedévben 390–410 forint körül mozoghat az euróárfolyam, a második negyedévtől 380–400 között, míg a második félévben akár 380 alá is bemehet, ha minden jól alakul az infláció és az EU-pénzek tekintetében. A 360–365-ös szintnél azonban várhatóan nem erősödik tovább a forint – vetíti előre a devizaszakértő.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető makrogazdasági elemzője úgy látja: a forintárfolyam az egynapos betét fenntartása esetén is nagyot gyengülhet átmenetileg a globális hatások eredményeként. Kritikus időszaknak a 2023. februártól április végéig tartó időszakot véli a közgazdász, amikor több impulzus együttes hatásaként nem kizárható egy forintgyengülési hullám megjelenése, és szélsőséges esetben a piac tesztelheti akár ismét a 430–435 körüli szinteket az euróárfolyam esetében.
A nemzetközi helyzet fényében azonban a hazai kilátások kedvezők lehetnek: amennyiben az MNB fenntartja szigorú monetáris politikáját, az infláció elkezd mérséklődni, emellett a folyó fizetési mérlegünk javul, és a kormánynak sikerül megőriznie a költségvetési fegyelmet, akkor az év nagyobb részében segíteni fogják a magyar gazdaságot és a forintárfolyamot.
– jelezte előre Németh Dávid.
via 24.hu