Egyre több vármegye csatlakozik az ügyeleti rendszerhez, ahol elvárják a mentőorvosok és mentőtisztek jelentkezését a feladatokra. A Mentőszolgálat Főigazgatója belengette, hogy azonnali hatállyal megvonja azoknak a másodállásokra vonatkozó engedélyét, akik nem jelentkeznek – derült ki az RTL Híradóhoz eljutott levélből.
Az új ügyeleti rendszer lényege, hogy a mentőszolgálat diszpécsere dönti el, kiért küld mentőt és kit utal ügyeleti központba. A modellt tavaly év elejétől folyamatosan terjesztették ki több vármegyére. A Mentőszolgálat szóvivője októberben az RTL-nek azt mondta, addig több, mint 140 ezer beteget láttak el az új rendszerben.
A levél szerint azonban több, azóta csatlakozó vármegyében ez nem megy gördülékenyen. Több mentőállomásról alig, vagy egyáltalán nem jelentkeztek az ügyeletből adódó többletfeladatra, ezért a főigazgató egyértelművé tette, hogy amennyiben nem lesz elég jelentkező a régióban az ügyeleti orvosi/mentőtiszti működtetéshez, akkor a másodállásokra vonatkozó engedélyeket azonnali hatállyal visszavonják.
„Majdnem mindenkinek van másodállása, nekem is. És erre ugye szükség is van. Az OMSZ-os fizetés igazából arra elég, hogy egy hónapban ki tudjunk jönni belőle. De hogy félretegyünk, hosszú távon esetleg jövőt tervezzünk, arra nem” – nyilatkozta név nélkül egy mentődolgozó, aki szerint az engedélyek visszavonása a legtöbb kollégájának komoly anyagi veszteséget okozna.
Ráadásul egy új jogszabály szerint már nemcsak az orvosok, hanem – egy kötelezővé tett tanfolyam után – a mentőtisztek is végezhetnek halottvizsgálatot. Egy másik levélben az szerepel, hogy „akik a januári határidőig nem teljesítik a képzési kötelezettséget, attól megvonják a 24 órás engedélyt február 1-től.” Ez az engedély teszi lehetővé számukra, hogy a fennmaradó szabadidejükben másodállást vállaljanak.
A szakszervezet elnöke elfogadhatatlannak tartja a január 5-én kiküldött levél hangnemét, a Mentődolgozók Szövetsége szerint pedig a Mentőszolgálat feladatai világosak.
„Lássuk be, ez azért nem igazán motiváló erő a mentődolgozóknak, amikor valamilyen megszólítást kap a munkáltatójától, amiben őt fenyegetik, szankciót helyeznek kilátásba, zsarolják majdhogynem. Én azt gondolom, ez nem a megfelelő kommunikáció a munkáltató részéről” – mondta Lengyel Tibor, a szövetség elnöke.
A levelekkel kapcsolatban az RTL kereste az Országos Mentőszolgálatot, de nem válaszoltak.