Noha az áremelkedések már a korábbi években sem kímélték a családi kasszát, a KSH adatai szerint csaknem 7 és fél százalékkal drágultak a tanszerek egy év alatt. Ez átlag feletti emelkedést jelent, miközben Beneda Attila, a családügyekért felelős helyettes-államtitkár azt nyilatkozta, hogy a kormány továbbra sem tervezi a családi pótlék emelését.
Ahogyan arról korábban már írtunk, 2023-ban a rekordmagas infláció miatt az iskolás korú gyereke(ke)t nevelő családok közül sokan kényszerintézkedéseket is kénytelenek voltak bevezetni, hogy az iskolakezdést anyagilag fedezni tudják.
„Magabíró polgárokra és családokra van szükség, ehhez a kormány minden támogatást megad”
– nyilatkozta nemrég a Beneda Attila, családügyekért felelős helyettes-államtitkár, miközben a „Szülőföldön magyarul” program keretében – ahogy tavaly, úgy idén is – fejenként 100 ezer forintos iskolakezdési támogatást oszt ki a magyar állam a határon túli általános iskolásoknak, középiskolásoknak és egyetemi hallgatóknak. Ezt a támogatást a Bethlen Gábor Alapból fedezik.
Határon innen viszont mindössze annyi történik „iskolakezdési támogatás” címszó alatt, hogy a szeptember elején esedékes családi pótlékot már augusztusban kiutalják.
A családi pótlék összege 2008 óta, azaz 16 éve változatlan: egy gyerekre 12 200 forint, két gyerekre 13 300 forint gyerekenként, három vagy több gyerekre 16 ezer forint gyerekenként, tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyerekre pedig 23 300 forint.
A tanszerek azonban csak a kezdet
A KSH 2022 júliusától jegyzi a 30 literes hátizsák, az iskolai étkeztetés, és a ragasztott műtalpú 23-26-os gyermek bőrcipő árváltozását. A rögzített adatok alapján 2023-ban a hátizsák 20 százalékkal, az iskolai ebéd ára 24 százalékkal, a gyerekcipő pedig 8 százalékkal drágult. Erre jön rá 2024-ben a 7 és fél százalékos tanszer drágulás.
Természetesen az alap tanszereken kívül számtalan egyéb tétel felkerülhet a bevásárlólistára, amire a diákoknak szüksége lehet. Ilyen például az őszi ruházat, a sportcipő, a tornafelszerelés, a gyerek fejlődését szolgáló segédeszközök, hobbi- és különóra felszerelések, de sokan ekkor szerzik be a tanuláshoz lassan elengedhetetlen számítástechnikai eszközök nagy részét is (tablet, laptop).
A legnagyobb kiadást az jelenti, ha új iskoláskorú van a családban akkor egy szobarendezés is aktuális, hiszen a hosszú tanulóévek során biztosan szükség lesz egy íróasztalra, ergonomikus székre, lámpára, könyvespolcra, de beszerzésre várnak az uzsonnásdobozok, kulacsok, hátizsákok is.
Hogyan lehet fedezni a kiadásokat?
A Magyar Bankholding megbízásából készült ’22-es reprezentatív kutatásból kiderült, hogy tavaly a családok 51 százaléka próbálta aktuális havi béréből kifizetni az extraköltségeket, míg 39 százalék az év elejétől kezdve rendszeresen tett félre erre az időszakra. A megtakarítások mellett azonban egyre gyakoribb iskolakezdési finanszírozási forma a hitelfelvétel.
A kutatásban résztvevők 15 százaléka, vagyis nagyjából minden ötödik család vett már fel hitelt gyermekneveléssel kapcsolatos kiadások fedezésére, közülük 10 százalék pedig elképzelhetőnek tartja, hogy a jövőben is igénybe vegyen valamilyen hitelterméket.
Idén is gyűjtenek
Kecskeméten az idei évben július 22. és augusztus 18. között zajlik a Varázstáska jótékonysági tanszergyűjtő akció, amelynek során nyolc gyűjtőponton várják azoknak a civil embereknek a felajánlásait, akik rászoruló kecskeméti családoknak segítenének az iskolakezdésben.
Gyűjtőpontok:
– Alföld Áruház (Deák Ferenc tér 6.)
– Auchan Áruház (Dunaföldvári út 2.)
– Central Papír (Dózsa György út 6.)
– Firka Papír-Írószer – Kiss-Firka Kft. (Árpád krt. 2.)
– Jázmin Papír-Írószer (Rózsavölgyi tér 26.)
– „Kis” Tesco Áruház (Izsáki út 12/b.)
– Malom Központ 2. emelet (a Malom Írószer mellett)
– „Nagy” Tesco Áruház (Talfája tanya 1.)