Claude Magnier Oscar című vígjátéka debütált a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színházban péntek este. A humoros történet Besenczi Árpád rendezésében látható a Kelemen László Kamaraszínházban.
Arisztokratikus környezetben, Barnier szappangyáros villájában járunk, ahol egy átlagos reggel teljes káoszba fullad: félreértések, szerelmi háromszögek, eltitkolt gyermekek, elcserélt bőröndök gondoskodnak arról, hogy két felvonáson keresztül egyszerre izguljanak és kiválóan szórakozzanak a nézők.
A nagyszerű francia vígjáték számos színpadot meghódított, mielőtt a két sikerfilm elkészült a nyomán – az egyikben Louis de Funes alakította a főszerepet, a másikban Sylvester Stallone. Kecskeméten a vígjátékok nagymestere, Járai Máté alakítja Bertrand Barnier szappangyárost, feleségét az ismét Kecskeméten vendégszereplő Auksz Éva, míg közös lányukat, Colette-et Kovács Panka. Christian Martin szappanmenedzser bőrébe Mechle Christian bújik, továbbá a szobalány-grófné Bernadette Hajdú Melinda, Jacqueline, a hazudós Kovács Gyopár, Philippe, a masszőr Ferencz Bálint, Charlotte, az új szobalány Csapó Virág, Nyikita, a sofőr Körtvélyessy Zsolt által kel életre, a mindenki által keresett Oscar megformálója pedig Lakatos Máté.
A nagypolgári miliőt Mészáros Tibor díszlet- és Szőke Julianna jelmeztervező teremtette meg a színpadon.
Besenczi Árpád korábban A miniszter félrelép című vígjáték rendezésével aratott hatalmas sikert Kecskeméten, így nem csoda, hogy Cseke Péter igazgató ismét meginvitálta. Az Oscar ráadásul kisujjában van a Jászai Mari-díjas művésznek.
– 2010-ben, a Pécsi Nemzeti Színházban játszottam a főszerepet ebben az előadásban, az volt Balikó Tamás utolsó rendezése. Zalaegerszegen pedig játszottam és rendeztem is a darabot 2014-ben – emlékszik vissza a rendező. Szerinte az ilyen típusú előadások sosem fognak lekerülni a színházi palettáról.
– A néző és a színész szempontjából egyaránt hálás ez a darab: a néző szereti, ha bekukkanthat egy család életébe, és mint minden vígjátéknál, amellett, hogy van egy hazugság, ami az egész cunamit elindítja, azért mindenkinek megvan a saját igazsága, a saját monomániája, amiért harcol. Ha a színészek pedig komolyan veszik ezeket, akkor bár a műfaj könnyed, de játszani igenis kőkemény. Szerintem ez a siker kulcsa.
Járai Máté számára egy megterhelő, ám annál örömtelibb munkát jelent eljátszani a főszereplő Bertrand Barnier-t.
– Bízom benne, hogy bizonyos szempontból járai mátés lesz a karakterem, ugyanakkor a rafkós énemet, a számító és pénzéhes üzletembert is meg tudom jeleníteni, hiszen bár a műfaj alapvetően vígjáték, Besenczi Árpáddal igyekeztünk sok rétegét megmutatni ennek a darabnak – mondta el Járai Máté, akit több szempontból is kihívások elé állított ez a szerep: egyrészt a szöveg mennyisége rendkívüli, körülbelül 90 oldal, a színművész ráadásul szinte egy percre sem húzódik a takarásba, így végig maximális koncentrációt igényel tőle a játék. Másrészt különös érzésekkel töltötte el, hogy még soha életében nem játszott családapát. A kihívásoknak viszont éppúgy örül, mint darabbeli partnerének.
– Viccelődni szoktunk Auksz Évával, hogy én tulajdonképpen rajta nőttem fel, a gyerekkorom nagy példaképe, álma, vágya volt ő, például a My Fair Ladyben nyújtott ikonikus alakítása miatt Eliza Doolittle-ként. Most pedig itt áll mellettem a színpadon és a férjét játszhatom, ami igazán örömteli pillanatokat hozott az életembe.
Forrás: Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház