Novemberre sikerült egy meglepően kedvező állapotról hírt adnia a Pénzügyminisztériumnak – írja a 444.hu.
Az idei költségvetés bár sok sebből vérzik – elmaradó áfabevételek, uniós pénzek hiánya, vártnál nagyobb kiadások – novemberben a magyar államháztartás mégis jobb állapotban van, ugyanis csupán 233,8 milliárd forintos hiányt termelt az államkassza, ami a tavaly novemberinek kicsit kevesebb, mint a fele.
Az idei eddigi összes hiány így 3284 milliárd forintra növekedett, ezen belül a központi költségvetés 3 257,5 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok 200,0 milliárd forintos többletet, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 226,8 milliárd forintos hiányt mutattak.
A számok öt éve nem látott kedvező állapotról tanúskodnak, ugyanis legutóbb 2019 novemberében voltak ennél alacsonyabbak a hiányok. Ez egyrészt lehetőséget ad a kormánynak arra, hogy decemberben megnyissa a kasszát és szokásához híven év végi osztogatásba kezdjen. Másrészt így teljesülni fog a kormány éves hiánycélja, hiszen azt idén két alkalommal is megemelték, először tavasszal, majd ősszel, így jelenleg 4790 milliárdos hiánycél van érvényben. Vagyis 1500 milliárd forintos decemberi deficittel is számolhat a kormány.
A lap megjegyzi, hogy ennek ellenére a Pénzügyminisztérium közleménye meglehetősen visszafogott. Egyelőre nem sok derül ki arról, hogy minek köszönhető a rendkívüli novemberi adat, pedig általában sejtetni szokták, hogy például egy-egy jelentősebb bevétel, vagy szezonális hatás áll a háttérben.
Most az indoklás semmitmondó: „a kormány az idei évben stabilizálta a költségvetés egyensúlyát, emellett folyamatosan figyelemmel kíséri a hiány alakulását. Az intézkedéseknek is köszönhetően a novemberi, egyhavi hiány mértéke utoljára 2019-ben alakult ennél kedvezőbben.”