A karácsony előtt kiadott rendelet értelmében idéntől csak Örményországból és Grúziából érkezhetnek vendégmunkások Magyarországra. Most úgy tűnik, hogy a kivételt a Fülöp-szigetekről érkezettekre is kiterjeszti a kormány.
A rendelet értelmében csak olyan országokból dolgozhatnak vendégmunkások Magyarországon, amikkel Magyarország vagy az EU visszafogadási megállapodást kötött. Kivétel azok az országok, amiknek van Magyarországon olyan, az adott országok által államilag elismert szervezetük vagy irodájuk, ami kötelezettséget vállal arra, hogy a harmadik országbeli állampolgárok beutazására és tartózkodására vonatkozó magyar jogszabályokban és az EU jogi aktusaiban foglaltak be nem tartása esetében az állampolgára elhagyja Magyarországot, és hazatér.
A Hivatalos Értesítőben szerda délután jelent meg Szijjártó Péter közleménye, ami a rendelet utóbbi pontjára hivatkozva nevezi meg a Fülöp-szigeteket a feltételnek megfelelő országként, vagyis jöhetnek és maradhatnak a Fülöp-szigeteki vendégmunkások. A közleményből nem derül ki, hogy december 23. és január 9. között milyen ottani szervezet kezdett működni Magyarországon.