A Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége, ami a magyar önkormányzatok több mint 50%-át képviseli sajnálattal vette tudomásul, hogy a kormány nem vette figyelembe a hétfői egyeztetésen tett javaslataikat, mielőtt kedd este Semjén Zsolt beterjesztette azt a törvényjavaslatot, ami az egész országban általánossá tenné a gödi modellt. Ennek értelmében a kormány különleges gazdasági övezetté nyilváníthatná azokat a területeket, ahol legalább ötmilliárd forintos, kiemelt nemzetgazdasági jelentőségű beruházás zajlik. A területet a fideszes többségű megyei önkormányzatok kapnák meg az ott beszedett iparűzési adóval együtt.
Kecskemétre nézve ez azt jelentené, ha a kormány úgy döntene a jövőben, hogy a várost különleges gazdasági övezetté nyilvánítja (hiszen a város autóipari központ), akkor a város iparűzési adóbevétele átkerülne Bács-Kiskun megye önkormányzatához. A város 12 milliárd forint iparűzési adóbevétellel kalkulált eredetileg 2020-ban, ami a koronavírus-járvány okozta gazdasági visszaeséssel már biztosan 1,5 milliárddal kevesebb lesz, mint arról beszámolt hét elején Szemereyné Pataki Klaudia polgármester.
A TÖOSZ a következő véleményt fogalmazta meg a törvényről:
a helyi adóbevétel megyei önkormányzatok részére való biztosítása a bevételek szakmai szempontokon túli, szubjektív, önkényes települések közötti elosztásának lehetőségét is eredményezhet, amely az adott települési önkormányzat működésének ellehetetlenüléséhez, a közszolgáltatások színvonalának csökkentéséhez, az önkéntes feladatvállalás lehetőségének megszűnéséhez vezethet.
Továbbá
a hazánkban 1990-ben létrejött önkormányzati rendszer jelenlegi struktúrája is megbillen, gyengül az egyes helyi – területi és települési – önkormányzatok közötti mellérendeltségi viszony.