Megérett a helyzet a háziorvosi ügyeleti rendszer átalakítására, a tervek készen vannak, de
– szinte az utolsó szó jogán – a polgármesterek még véleményt mondhattak, hogy a megújuló hálózat fenntartását szeretnék megtartani, vagy átadnák az egészet az államnak.
A Népszava szerint a Belügyminisztérium önkormányzati államtitkársága február 17-én elektronikus levélben érdeklődött az ország valamennyi településvezetőjétől, hogy a jelenlegi háziorvosi ügyeleti rendszer megújítását szeretnék, vagy inkább átadnák az egészet az államnak. A lap információi szerint választ nem sokáig fontolgathatták, február 19-én, pénteken 10 óráig dönteniük kellett. Ez a téma került napirendre a Háziorvosok
Online Szervezetének február 15-i online konferenciáján, ahol a nemrég létrehozott Országos Kórházi Főigazgatóság alapellátásért felelős vezetői vázolták a kormányzati terveket. A medicalonline.hu beszámolója szerint egy egységes ügyeleti és sürgősségi rendszer kidolgozását tervezi a kormány, amelyet az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) üzemeltetne minden járásban. Az OMSZ szerződtetné az orvosokat és ápolókat, minden járásban egy szakorvos venne részt az ügyeleti munkában, a hátteret pedig a mentősök diszpécserei biztosítanák, akik kikérdeznék a betegeket az állapotukról. A háziorvosi ügyeletek, a sürgősségi osztályok és a mentőszolgálat együttműködésével létrejövő hálózat
a tervek szerint egységesen jobb színvonalú ellátást eredményezne – összegezte a szakportál az elhangzottakat. Mivel a korábbi felmérések szerint a települések 80 százaléka szeretne megszabadulni a feladattól, az a legvalószínűbb, hogy a most megkérdezett polgármesterek át akarják adni az ügyeleti ellátást az államnak.
Hogy Nagykőrös polgármestere milyen álláspontot képviselt ebben az ügyben, az nem
ismert, a lapunk által megkérdezett önkormányzati képviselőkkel nem konzultált, véleményüket nem kérte ki.
Az mindenesetre biztos, hogy a háziorvosi ügyeletet Nagykőrösön közbeszerzés útján jelenleg az Inter-Ambulance Zrt. látja el, ami a 2020. október 1. és 2022. szeptember 30. közötti időszakra kötött szerződés szerint 83 millió 844 ezer forintjába kerül az önkormányzatnak. Ha a mentőszolgálat veszi át, akkor ez a pénz megmarad a városnak. Kérdés, hogy az ellátás minősége ezzel az ígéreteknek megfelelően valóban javul vagy romlik?