Két, nagy visszhangot kiváltó kinevezés a közelmúltból: Varga Zs. András Kúria-elnök feleségének kinevezése, valamint Deutsch Tamás unokaöccsének diplomáciai megbízása. Az elmúlt 12 év hasonló módon nagy közérdeklődést kiváltó esetei is mutatják, hogy Magyarországon jóval könnyebben érvényesül, aki a NER köreiben valakinek a rokona, barátja, üzletfele.
Tusnádfürdőn a fajelmélet mellett a “családalapú” társadalom építéséről is beszélt Orbán Viktor. Gyakori szlogen a “polgári kormány” 2010-es “családbarát fordulata”, – amelyet a kormányzat más szereplői is gyakran emlegetnek.
CSALÁDPOLITIKÁNK LÉNYEGE, HOGY MINDEN CSALÁD SZÁMÍT.
Ez a 2010-es Fidesz választási programjában is szerepelt.
Mindezek ellenére az elmúlt 12 évben nem sikerült a népességfogyás megállítása, és a tapasztalatok sem igazolják vissza ezen szlogenek beváltását. Félsikerként azonban legalább az elmondható, hogy ha minden család nem is, bizonyos családok azért tényleg számítanak a NER rendszerében.
A bevezetőben említett két eseten túl is már szép számmal fordultak elő hasonló esetek, amikor egy-egy intézkedés, kinevezés, megbízás, tíz- és százmilliós vagy akár milliárdos üzletek hátterében meghúzódhatott a “családbarát” szál, a NER-es “öngondoskodás”.
A személyre, helyzetre szabott jogalkotás, és az így született jogszabályok is mintapéldája a kormányzati “gondoskodásnak”. Például a Fideszbe 1993-ban belépett, majd a párt képviselőjelöltjeként 1994-ben elindított és az első Orbán-kormány alatt egyszer már legfőbb ügyésszé kinevezett Polt Péterre szabott két jogszabály.
Felesége, a korábban ügyészként dolgozó Polt-Palásthy Marianna 2010-ben helyettes államtitkári beosztást kapott, majd 2014-ben a Magyar Nemzeti Bank személyzeti igazgatója lett, ahol fizetése 2015-ben már bruttó 5 millió forint volt. Polt-Palásthy Marianna 2019-ben aztán a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal elnökhelyettese lett, ma is ott dolgozik.
Schmitt Pál is kapott némi segítséget. 2010-ben választották a Fidesz javaslatára államfőnek, de miután rövid elnöki időszaka alatt minden törvényt aláírt, ami elé került, a hvg.hu által feltárt plágiumbotránya miatt lemondani kényszerülő politikust nem hagyták az út szélén: a Fidesz-kétharmad elintézte neki és még az alaptörvénybe is beleírta, hogy lemondása után is jár Schmittnek ugyanaz a fizetés, ami aktív államfőknek kijár.
Egyik lánya, Schmitt Petra később Floridában kapott konzuli posztot, majd a washingtoni magyar nagykövetségen dolgozott. De nem ő az egyetlen sikeres Schmitt-rokon: a volt elnök unokaöccse, Schmitt Pál Péter 2010-ben a Miniszterelnökségen kapott munkát, 2013-ban Sanghajban lett főkonzul rövid ideig, majd később az igazságügyi tárcánál volt helyettes államtitkár.
Pölöskei Gáborné, Áder János húga a 2010-es kormányváltás után az erőforrástárcánál volt főosztályvezető, majd köznevelésért felelős helyettes államtitkár, 2016-tól egy ideig a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ vezetője, ezután szakképzésért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkárként dolgozott, a mostani, ötödik Orbán-kormányban pedig szintén helyettes államtitkár.
Nem kivételes, ha egy házaspár két tagja is karriert csinál, ilyen Szalay-Bobrovniczky Kristóf és felesége, Szentkirályi Alexandra. Szalay-Bobrovniczky Habony Árpád barátja és volt üzlettársa, korábban a Századvég elnökhelyettese 2016-ban lett Magyarország londoni nagykövete. Megszerezte például Andy Vajna kaszinócéges örökségét, amivel később 35 éves kaszinókoncessziót kapott az államtól, de másik cégével belekóstolt a vagongyártásba, egy másikkal az egészségügybe, továbbá 2021-ben állami kezességvállalás mellett kapott 53 milliárdos hitel segítségével cseh repülőgépgyártó céget vett, amelytől rögtön rendelt is tucatnyi repülőgépet a magyar kormány.
Felesége, Szentkirályi Alexandra 27 évesen lett 2014-ben Budapesten főpolgármester-helyettes, majd 2019-ben kormányszóvivőnek nevezték ki, így a kormányinfók állandó szereplője. Szalay-Bobrovniczky Kristóf testvére, Vince ugyancsak volt már nagykövet – Bécsben, majd Helsinkiben –, és több tárcánál helyettes államtitkár, most éppen a Miniszterelnökségen tölt be ilyen pozíciót.
Varga Judit igazságügyi miniszter férje, Magyar Péter a Diákhitel Központ Zrt. vezérigazgatója volt, nemrég pedig a magántulajdonban lévő, de állami pénzekkel töltött tőkealapokat kezelő Hodler Zrt. jogi vezetője és befektetési tanácsadója lett, aztán Lázár János miniszter beültette a Magyar Közút igazgatóságába, sőt hamarosan az MKB Bank felügyelőbizottságának is tagja lesz.
Novák Katalin sógornője, a szülész-nőgyógyász Vesztergom Dóra az év elején megbízást az államosított lombikszektort felügyelő Humánreprodukciós Igazgatóság vezetésére.
Szájer József 30 éves politikai karrierjét nullázta le a Fideszben a balul elsült brüsszeli szexpartival, ám felesége, Handó Tünde továbbra is az egyik legmagasabb bírói pozíció betöltője, hiszen miután 2012-től az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnökévé választotta a kormánypárti többség, még 9 éves mandátumának lejárta előtt 2020-tól alkotmánybíróvá nevezték ki.
Már elváltak ugyan, de sokáig a NER-feleségek tipikus példája volt Rogán-Gaál Cecília, Rogán Antal miniszter felesége, aki manapság jól menő üzleti vállalkozásai miatt kerül leginkább a hírekbe, hiszen például a Top News Hungary Kft, amely a TWN.hu bulvárportál üzemeltetője, Rogán-Gaál Cecília és Sarka Kata tulajdonában van, és ahhoz képest, hogy nem a magyar média legolvasottabb lapjáról van szó, egészen elképesztő arányban csináltak nyereséget a bevételükből: 1,56 milliárd forint folyt be hozzájuk, a profit pedig 1,33 milliárd forint lett.
Balatonakarattya polgármestere Matolcsy György jegybankelnök volt házastársa, Matolcsy Gyöngyi. Az MNB-elnök új feleségéről, Vajda Zitáról pedig még akkor lehetett igazán sokat olvasni, mikor nem volt Matolcsy felesége, viszont nemzetközi szakmai titkárként már a 2010-es évek közepén havi bruttó 1,7 millióért dolgozott az MNB-nek, illetve munkáltatói kölcsönnel segítették a lakásvásárlását.
Egészen más habitus ugyanakkor Orbán Viktor, aki kormányfőként kezdetben kínosan figyelt például arra, hogy vele vagy a családjával kapcsolatban még a gyanúja se merülhessen fel a kivételezésnek, a protekciónak egy-egy pozíció betöltésekor, állami megbízás elnyerésekor. Később már kevésbé figyelt erre.
1999-ben az Orbán-család töretlenül fejlődő bányacégei keltettek ilyen gyanút, később pedig Orbán feleségének, Lévai Anikónak a résztulajdonában álló Szárhegy dűlő-Sárazsadány-Tokajhegyalja Kft. “nemtaggyűlési” jegyzőkönyvében bukkant fel az a 2001-es, elhíresült orbáni mondat a megszerezhető támogatási pénzekkel összefüggésben, hogy
ne nyerjünk annyit, amennyit kértünk, ne mi kapjuk a legtöbbet.
via HVG