Idén újra nekünk ajánlhatod fel az adód 1 százalékát!

5 éves lesz a KecsUP március 28-án! 5 éve nyújtunk tá­jé­ko­zó­dá­si pontot a hétköznapokban. Célunk nemcsak füg­get­len­nek lenni, de a leghitelesebb, legmegbízhatóbb és leg­ma­ga­sabb minőségű újságot készíteni a városban. Egy olyan szabad és gondosan szerkesztett platformot, amit minden város megirigyelne.

2023. óta nekünk is felajánlhatod adód 1%-át. Ne hagyd az államkasszában ezt a pénzt, rendelkezz róla, hogy a vidéki média kapja meg!

Áramlat Alapítvány adószáma: 19235743-1-03

Bicibusszal öröm suliba menni

- Advertisement -

Idén ősszel hazánkba is megérkezett ez a vidám és kedves, egyben figyelemfelhívó kezdeményezés: a „Bicibusz„. Eloszlatva a tévhitet, hogy a reggeli közlekedésünkhöz, a gyerekek iskolába viteléhez elengedhetetlen az autó használata.

A bicibusz egy barátságosabb város képét rajzolja meg, közelebb hozza az emberekhez a várost, visszaadja nekik azt.

Egészséges és környezetkímélő közlekedés, közösségbe szerveződve / Fotó: bringazzamunkaba.hu (Zugló)

A „Bringázz a munkába!” kampány szervezésében és a mobilitási hét keretében többek között Verőcén, Vasad községben, illetve a budapesti XIV. kerületben, Zuglóban futottak-tekergőztek bicibuszok a kora reggeli órákban, hogy gyerekek és szüleik, illetve tanáraik együtt menjenek iskolába, méghozzá kerékpárral, ezzel az egészséges és a környezetet is kímélő-óvó közlekedési eszközzel.

Legyen jókedved! / Fotó: bringazzamunkaba.hu (Zugló)

A koncepció egészen egyszerű: egy-egy útvonalra több oktatási intézményt is felfűzve meghirdetik a bicibuszt, meghatározzák az indulási és érkezési időket, kiszámolják a „megállókba” érkezés időpontjait, majd igyekeznek minél több embert meggyőzni, hogy a gyerekeikkel együtt ők maguk is csatlakozzanak a menethez, a bicibuszhoz. Több ember, több odafigyelés, és miután az autós közlekedőknek is feltűnőbb a csoportos kerékpározás, biztonságos eljutást tesz lehetővé a gyerekek számára.

Legfontosabb cél, hogy a gyerekeink biztonságosan jussanak el két keréken az iskolába / Fotó: bringazzamunkaba.hu (Verőce)

A bicibusz sikertörténete Barcelonából indult el egy kis helyi közösség kezdeményezéseként. Miközben az autómentes szuperblokkok létrehozásával az ottani városvezetés kifejezetten igyekszik az élhető városi környezet létrehozásában élen járni, a gondolkodásmód és szemlélet megváltozása maga után vonta, hogy magukban a városlakókban is felmerült az igény a biztonságos és kényelmes bringázásra.

Néhány szülő kevesellte ugyanis a kerékpáros közlekedés segítése érdekében tett erőfeszítéseket, felfedezte a „bicíbus” nyújtotta lehetőségeket, mely egyszerre praktikus eszköz az iskolába jutáshoz, és egyszerre figyelemfelkeltő akció, hiszen végső soron fizikailag elválasztott kerékpársávok, kerékpárutak építését szeretnék elérni, hogy a gyerekeik önállóan is bringázhassanak a suli és lakóhelyük között.

Barcelonában már 2014-ben, majd 2019-ben Madridban szerveztek bicibuszt, de igazán a 2020-as kezdeményezés robbant be, és lett nemzetközileg is népszerű / Fotó: bringazzamunkaba.hu

Kezdeményezésük hamar népszerűvé vált, sokan csatlakoztak a közös tekerésekhez, rendszeres pénteki bicibusz-járataik immár rendőrségi biztosítással közlekednek. Hírük és a jó gondolat pedig messzire jutott, számos európai város (pl. Dublin, Portland) elindította a saját bicibuszait. A diákok örömmel várják a kalandos reggeleket, előkerül a bicikli, a roller, vagy épp a görkori, hordozható hangszórókból jókedvre csábít a zene.

Verőcén pedig az általános vélekedés szerint a felnőttek talán még jobban is élvezték, mint a gyerekek.

Örömforrás mindenkinek / Fotó: bringazzamunkaba.hu (Verőce)

Valószínűleg Kecskeméten sem vallana kudarcot egy bicibusz, hiszen városunkban hagyományosan erős és népszerű közlekedési eszköz a kerékpár. A motorizált iskolabuszainkat amúgy is nehézkesen tudjuk elfogadottá és kihasználttá tenni, érdemes lenne tehát lecsapni a lehetőségre, rengeteget nyerhetnénk vele. A gyerekek megszeretik, megszokják a bringás közlekedést, és a maguktól értetődő környezetvédelmi szempontok, illetve az egészségünkre gyakorolt jó hatása mellett hatalmas közösségépítő potenciált is felfedezhetünk benne. Az ilyen ziccereket bizony nem szabad kihagyni.

- Advertisement -

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Hírlevél feliratkozás

FELKAPOTTAK

Negyvenöt évet dolgozott a kecskeméti nyugdíjas, mégsem vehet kedvezményes buszbérletet

Múlt hét szerdán beszámoltunk róla, hogy helyi civil aktivisták szerint nincs minden rendben Kecskemét közösségi közlekedésével, ezért igyekeznek megreformálni a...

LEGNÉPSZERŰBB

Juliska néni egymás után kapta az ellenőrzéseket a kispiacon, volt, hogy a földre letett virágai miatt büntették

1986 óta, azaz harmincnyolc éve árusít Bóta Lászlóné Juliska néni a Petőfi Sándor utcai kispiacon, a Fűrészfogasok mellett. Az...
Exit mobile version