Idén újra nekünk ajánlhatod fel az adód 1 százalékát!

5 éves lesz a KecsUP március 28-án! 5 éve nyújtunk tá­jé­ko­zó­dá­si pontot a hétköznapokban. Célunk nemcsak füg­get­len­nek lenni, de a leghitelesebb, legmegbízhatóbb és leg­ma­ga­sabb minőségű újságot készíteni a városban. Egy olyan szabad és gondosan szerkesztett platformot, amit minden város megirigyelne.

2023. óta nekünk is felajánlhatod adód 1%-át. Ne hagyd az államkasszában ezt a pénzt, rendelkezz róla, hogy a vidéki média kapja meg!

Áramlat Alapítvány adószáma: 19235743-1-03

Horthy kecskeméti zsánerképe: vigyék múzeumba vagy elfér a függöny alatt?

- Advertisement -

Maradjon? Takarják el? Irány vele a múzeumba? Ezek az opciók merülnek fel Horthy Miklós 1920-as kecskeméti látogatását ábrázoló zsánerkép vitában, amire választ kell adniuk a kecskeméti politikusoknak. Néhány évvel ezelőtt Zombor Gábor volt polgármester az érzelmekre ható, sebeket feltépő, kultuszerősítő vagy a jelent a múlttal helyettesíteni akaró szimbolikus politikai vitát azzal fedte el, hogy függönnyel eltakartatta a kormányzó zsánerképét a kecskeméti Városháza dísztermében.

Hogy került oda?

Az életkép 1944. október 18-ra, két nappal Horthy lemondó nyilatkozata és a nyilasok hatalomra kerülése után készült el. 1945 után eltakarták, 1959-ben lefestették és évtizedekre rejtve maradt. A képre 2014-ben, a díszterem falfestésének felújítása során találtak rá a restaurátorok, amit helyreállítottak, és nyilvános eseményeken függönnyel takartak el.

Ügy, azért lett belőle ismét, mert az októberi nyilvános közgyűlésre nem került vissza a függöny, és az MSZP és a DK képviselői kivonultak a teremből. A polgármester ezután jelezte, a közgyűlés önálló napirendi pontként újra megtárgyalja a kép további sorsát.

Hogy dönthessenek a képviselők, szakértők véleményét kérte az önkormányzat. A Fidesz-konform Veritas Történetkutató Intézet részéről Szakály Sándor történész Horthy személyét úgy ítéli meg, hogy a kormányzót a magyar társadalom tagjainak többsége elfogadta, aki napi politikai kérdésekbe nem avatkozott be és nem épített rendszert. (Akik érdeklődnek a 20. századi magyar történelem iránt, azok számára nem ismeretlen, hogy hazai és külföldi történészek egyaránt vitatják Szakály álláspontját.) Kásler Miklós volt minisztert nemrég nevezték ki a Magyarságkutató Intézet tiszteletbeli elnökének, amely szervezet nevében Vizi László Tamás történész szerint Horthy Kecskemét festménye „értékes történelmi forrás a korszak Kecskemétjéről”, ami „művészeti produktum”.

A Kecskeméti Katona József Múzeum művészettörténésze, ifj. Gyergyádesz László konkrétumot is mond a zsánerkép lehetséges további sorsáról. „Pándy Lajos szekkója megbontja a díszterem Lechner Ödön által egységes egészre törekvő koncepcióját. A Városháza épülete 1897 decemberére egy befejezett összművészeti terv alapján valósult meg, amelybe nem illeszkedik a Horthyt ábrázoló festmény.” A művészettörténész a falkép szakszerű leválasztását és múzeumi elhelyezését javasolja.

Hajagos Csaba történész, szintén a Kecskeméti Katona József Múzeum munkatársa, főként Horthy kecskeméti látogatásait ismerteti, miszerint a polgármester meghívására a kormányzó többször is részt vett a város ügyeit érintő megbeszéléséken. Hogy mi legyen képpel, arra vonatkozóan nem ad kézzelfoghatót a politikusok részére. Annyit mond csupán, minden korszaknak megvan a lenyomata, az utókornak nincs jogosultsága arra, hogy abból kitöröljön egyes fejezeket.

Füzi László, a Forrás folyóirat főszerkesztője csak arra mutat rá, hogy Horthy alakjának megjelenítése nem kecskeméti sajátosság. A zsánerkép sorsát az irodalomtörténész is a döntéshozókra bízza.

Miről döntenek a képviselők?  

Valójában semmiről. A közgyűlésre benyújtott határozat-tervezet arról szól, hogy a képviselők a beszámolóban foglaltakat elfogadják, tehát egyetlen konrét javaslattól eltekintve a Horthyval kapcsolatos véleményeket és történeti adalékokat. Arra a kérdésre, hogy Horthy zsánerképe marad, nem marad, eltakarják, egyelőre nem kapunk választ.

- Advertisement -

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Hírlevél feliratkozás

FELKAPOTTAK

Negyvenöt évet dolgozott a kecskeméti nyugdíjas, mégsem vehet kedvezményes buszbérletet

Múlt hét szerdán beszámoltunk róla, hogy helyi civil aktivisták szerint nincs minden rendben Kecskemét közösségi közlekedésével, ezért igyekeznek megreformálni a...

LEGNÉPSZERŰBB

Juliska néni egymás után kapta az ellenőrzéseket a kispiacon, volt, hogy a földre letett virágai miatt büntették

1986 óta, azaz harmincnyolc éve árusít Bóta Lászlóné Juliska néni a Petőfi Sándor utcai kispiacon, a Fűrészfogasok mellett. Az...
Exit mobile version