Húsz évvel ezelőtt még 157 ezer üzlet működött Magyarországon, csak 2023 második félévében 4000 kiskereskedelmi egység zárt be, ezzel 100 ezer alá csökkent a boltok száma.
Antalffy Gábor, a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdekképviseleti Szövetsége (KISOSZ) elnöke részben érthetetlennek tartja, ami történik, mert a reálbércsökkenés megállt idehaza. Mint mondta, komoly koncentráció zajlik a kiskereskedelemben, és jól érzékelhető, hogy Magyarországon jelenlévő nagy kereskedelmi láncok hálózatfejlesztése megállíthatatlan.
Az üzletek számának csökkenéséhez az online kiskereskedelem térnyerése, a munkaerőhiány, a megemelkedő fizetések, az elszabaduló energiaárak, a korszerűtlen kisbolthálózat, a növekvő bérleti díjak, és a kereslet visszaesése is vezethetett.
Németh László, az IPOSZ elnöke elmondta, hogy nagyobb városokban elvétve találni élelmiszert áruló kisboltokat, mert a nagy láncokkal számukra szinte reménytelen versenyezni. A kisboltok a kistelepülésekre szorultak vissza, ahol sok idős él, és akik számára 20–30 kilométert utazni egy közeli városba vásárolni, megoldhatatlan feladat.
Németh szerint a kisboltok helyzetét nehezíti, hogy nagykereskedelmi kiszolgálásuk romlott az elmúlt években, ezért nem ritkán kényszerülnek arra, hogy a nagy láncokhoz tartozó üzletek valamelyikében szerezzék be áruikat, ami üzletileg nem nyertes pozíció.
via Népszava