Eric Mamer, az Európai Bizottság szóvivője hivatalosan is bejelentette hétfőn, hogy a testület csak alacsonyabb szinten képviselteti magát a magyar elnökség által szervezett informális tanácskozásokon.
Ez azt jelenti, hogy uniós biztosok nem lesznek jelen, helyettük csak más tisztségviselőket küldenek majd a találkozókra – írta Mamer. A tanácskozásokon az Európai Bizottság részéről csak az adott szakterületért felelős magas rangú köztisztviselők vesznek részt, a témát politikai szinten felügyelő biztosok azonban nem.
Egyúttal közölte azt is, hogy az Európai Bizottság tagjaiból álló biztosi kollégium nem utazik Magyarországra. A szóvivő ezt a magyar elnökséget indító eseményekkel indokolta, ami feltehetőleg Orbán Moszkvai útjára utal, amikor is bármiféle előzetes egyeztetés nélkül találkozott Vlagyimir Putyinnal a magyar kormányfő. A tárgyalás utáni sajtótájékoztatón kiderült, hogy Putyin az EU soros elnökeként fogadta a magyar miniszterelnököt.
„Figyelembe véve, hogy Magyarország július 1-jétől átvette az Európai Unióban a soros elnökséget, Orbán Viktor miniszterelnök úrral megvitattuk Oroszország és az Európai Unió közötti kapcsolatok helyzetét is, amelyek most mélyponton vannak. Beszéltünk a jövőbeli biztonság architektúrájáéról is” – mondta az orosz elnök.
Emellett Svédország, Finnország, Lengyelország és a három balti ország, Észtország, Lettország és Litvánia is bejelentették korábban, hogy ki fogják hagyni az informális találkozókat Magyarország féléves elnöksége alatt.
A Politico szerint az uniós miniszterek a magyar kormány augusztus végi külpolitikai csúcstalálkozóját is kihagynák, helyette Josep Borrell egy rendes csúcsot hívná össze a minisztereket. Brüsszeli források szerint a bojkottal azt jeleznék a magyar kormánynak, hogy nem tárgyalhat az EU nevében.
„Húha! Szögezzük le: Magyarországot nem lehet elhallgattatni. Sőt, Magyarország hangját mindenütt hallják a világon” – reagált a történésekre Orbán Viktor politikai igazgatója.
Bóka János, a magyar kormány európai uniós ügyekért felelős minisztere szerint pedig „az Európai Bizottság nem válogathat, hogy melyik intézménnyel vagy tagállammal hajlandó együttműködni. Ezentúl minden bizottsági döntés politikai alapon születik?” – tette fel a kérdést.
via 444.hu