Varga Mihály Lechner Ödön-díjas mérnök, mestervizsgás lakatos, kőműves és ács, családapa. Kiskunhalas szülötte, Szeged lokálpatriótája, Kecskemét rajongója kapta idén az elismerést. A munkája a hobbija. Vállalata, a KÉSZ-csoport, stabil nemzetközi jelenléttel és széles spektrumú portfólióval rendelkező vállalatcsoport. A díj apropóján nyilatkozott a KecsUP-nak.
– Több mint negyven éve a piacon! Miként értékeli az elmúlt időt?
– A KÉSZ negyvenharmadik évében büszkén hirdetjük a magyar családi vállalat szellemiségét. A kezdetektől a fenntarthatóság és a gondoskodás gondolata hatja át a stratégiaalkotásunk folyamatát. Ezen fő vezérfonalhoz rendelem hozzá a gazdasági tudatosságot, a szakmai tudást és a hatékonyságot, valamint ehhez társul a 3É elve: számomra a jó üzlet a közös érték, élmény és érdek hármasa nélkül elképzelhetetlen. Életem legfontosabb részének a családomat tartom. Vallom, hogy a szeretetük és támogatásuk nélkül nem lehetnék boldog és sikeres ember.
– Hogyan került Kecskemétre?
– Még frissdiplomásként helyezkedtem el a kecskeméti székhelyű Bácsépszer vállalatnál az 1980-as évek elején. 1982-ben Kiskunhalason hoztuk létre édesapámmal a Komplex Gmk.-t, amelyben a főállás mellett kezdtem dolgozni, elsődlegesen Bács-Kiskun megyében. Az 1987-től KÉSZ (Könnyűszerkezet-építő és Szolgáltató Kisszövetkezet) nevű vállalkozás a 90-es évektől már több kecskeméti létesítmény felépítésében közreműködött. Ilyen volt például a HILTI-üzem, a katonai repülőtér építményei, a Siniex csokoládégyártó üzem, a TESCO hipermarket, valamint számos benzinkút.
„Arra lehetünk igazán büszkék, hogy a városban megmentettünk egy olyan tevékenységet, ami már a múltjában is jelentős volt. Arra, hogy megtartottunk erőforrásokat, és úgy fejleszthettünk, hogy nemcsak a városban és a régióban, de akár Európán belül és kívül is büszkélkedhettünk vele mind a termelési, mind a gyártási oldalon.”
1998-ban vásároltuk meg az egykori Fémmunkás Vállalat kecskeméti telephelyét – a felszámolás alá került Traverz Rt. vagyonelemeit –, ezzel az építőcég acélszerkezet-gyártó bázissal bővült. A telephely területén megszületett a KÉSZ Ipari Park: hároméves modernizációs programot indítottunk, amelynek során felújítottuk és bővítettük az elavult gyártóművet, és az akkoriban élen járó CNC-technológiával láttuk el. Dolgozóink pedig számos különböző képzésen szerezhették meg a haladó tervezői és technológiai tudást. A KÉSZ-csoport kecskeméti telephelye 2000-ben a szomszédos területtel – az egykori MMG automatikai cég üzemeinek területével – bővült, elindítottuk az elektromos ipari termékek, az úgynevezett elektromos kapcsolószekrények gyártását. Továbbá ugyanekkor hoztuk át a kibővült kecskeméti ipari parkba Szegedről az épületek tető- és homlokzatburkolati fémelemeinek, az építészeti termékeknek a gyártását is. Szintén itt kapott helyet a KÉSZ-csoport back office tevékenységeinek (könyvelés, pénzügy, HR, informatika, marketingkommunikáció) jelentős része. Mindezt követően a 2000-es években a kecskeméti telephely kiteljesedett, a terebélyesedő cégcsoport épületgépészet-technológiai tevékenysége, autóflotta-kezelő vállalkozása, logisztikai, szállítmányozási szervezete, valamint építőgép-kölcsönző cége is a KÉSZ Ipari Innovációs Központjába költözött.
– Milyen egyéb beruházásokban vett részt a cégcsoport a városban?
– A KÉSZ 2008-ban elnyerte a kecskeméti Mercedes-gyár beruházásának legjelentősebb kivitelezési csomagját: az irodaházat, a lakkozót, illetve a kiegészítő épületeket. 2013-ban az Izsáki úton álló régi szocreál irodaház helyén megnyílt a város legkorszerűbb, legnagyobb szállodája, a Four Points by Sheraton Kecskemét Hotel és Konferencia-központ a KÉSZ saját fejlesztésében, kivitelezésében és üzemeltetésében. Ezzel a mára már tizedik születésnapját is megünnepelt négycsillagos, 136 szobás, nagy létszámú szakmai rendezvények megrendezésére alkalmas minőségi komplexummal Kecskemét sokat lépett előre a turisztikai és a rendezvénypiacon.
„Úgy hiszem, kecskeméti fejlődésünk letapintható; már csak a környezet is, ami látható. Igazán az emberekről kéne azonban beszélni: mennyien tanulnak nálunk, mennyi gyereket oktatunk, mennyien mentek tőlünk nyugdíjba.”
Folyamatosan fejlődik ipari innovációs központunk: 2015 decemberében indult a tesztüzem az IQ Kecskemét Ipari Kutató Kft.-ben, 2017-ben pedig új gyártócsarnokkal bővült a KÉSZ Ipari Gyártó épülete. Ennek köszönhetően sikerült kialakítanunk a speciális, nehéz acélszerkezetek gyártása piacán is megfelelő kapacitást. Ezt követően elindítottuk a nyílászárógyártást a KÉSZ Ipari és Innovációs Park 12-es üzemében, majd a KÉSZ Metaltech Kft. is újabb csarnokot, gyártóművet kapott, amelyben a legmodernebb, számítógép-vezérelt CNC-gépek kaptak helyet. Elnyertük és megépítettük az indiai SMP kecskeméti autóalkatrész-gyártó központját és bővítményét a Mercedes-gyár közelében. A német autógyártó az újabb beruházásaiban is partnerként tekint a KÉSZ-csoportra: több kivitelezési munkát nyertünk el és adtunk át sikerrel a Mercedes számára.
„Büszkék vagyunk kecskeméti és környékbeli kollégáinkra, az ő tudásukra és teljesítményükre, hogy velük együtt a nagy hírű és nagy múltú Fémmunkás jövőjét is meg tudtuk tartani, és általuk a telephely ipari innovációs parkká tudott fejlődni.”
– Hányan dolgoznak jelenleg a kecskeméti bázison?
– Több mint 600 főt foglalkoztatunk Kecskeméten, a Mercedes mögött az egyik legnagyobb termelőbázis a miénk. Egyúttal a KÉSZ az egyik legnagyobb foglalkoztató és a legnagyobb árbevételű adózó vállalatcsoport a vármegye székhelyén, ráadásul magyar tulajdonú társaságként. Nagyra tartom minden kolléga tudását és teljesítményét. Különösen büszke vagyok azokra az idős kollégákra, akik 50 éves folyamatos munkaviszony után köszöntek el a vállalattól, immár a megérdemelt pihenésüket töltve. Ők a vállalat igazi élő történelme, hiszen hosszabb ideje dolgoztak a kecskeméti ipari parkban, mint amennyi a KÉSZ életkora.
„Mi nemcsak a múltba, de a jövőbe is tekintünk, ez a jövő generációit is jelenti. Hisszük, hogy ma is van értelme szakmát tanulni és tanítani. Tanulóink 60-70%-a nálunk dolgozik, velünk maradt, és különleges projektekben, egyedi mérnöki produkciókon, acélszerkezeteken dolgozik.”
Kecskeméten összpontosult a KÉSZ-csoport szakképzési tevékenységének jelentős része. A központunkban megvalósított duális képzés kiváló lehetőség arra, hogy korszerű tanműhelyekben és valós termelő, értékteremtő környezetben szerezzék meg az érdeklődők a szakmához szükséges tudást és munkatapasztalatot. Jelenleg már hét szakmában oktatjuk a fiatalokat és a felnőtteket.
„Kecskemét sok szempontból a hátországunk. Nemcsak a gyártás és az üzemeink helyszíne, de az ipari innováció és a back office területünk sok munkatársa is itt dolgozik – ők a mi üzleti iránytűink.”
Telephelyük jelentős innovációk színtere. 2023 során üzembe helyezték a KÉSZ Greentech üzletágunk első napelemes parkolóját, amely megjelenésében és felépítésében is a fenntarthatóság jegyében született. A közelmúltban pedig az IQ Kecskemét Ipari Kutató fiatal fejlesztőmérnökeinek kiadó-visszavevő automatája kategóriájában az év célgépe lett.
– Úgy tudom nemcsak gazdasági kapcsolata van a várossal?
– A KÉSZ élete és Kecskemét a fentieken túl a művészetek és a sport terén is összefonódik. Már 2000-től aktívan részt vettünk a város kulturális életében, négy éven át megszervezve a KÉSZ World Music Világzenei Fesztivált. 2024-ben immár 21. alkalommal került megrendezésre a KASZ Kecskeméti Acélszobrászati Szimpózium, a nemzetközi fémművészeti alkotótábor, amelyet a K-ARTS Művészeti Alapítványunk szervez, és a KÉSZ Ipari és Innovációs Parkunk ad helyszínt, alapanyagot és hegesztő-lakatos szakmai hátteret. A K-ARTS Művészeti Alapítvány több alkalommal művészeti együttműködést folytatott a Bozsó Gyűjteménnyel is, amelynek évek óta a kuratóriumi tagja vagyok.
Mindezeken túl létesítettünk játszóteret, szerveztünk konferenciákat, több alkalommal büszkén szponzoráltuk a jazznapokat és a Jazzfővárost, a KAFF Kecskeméti Animációs Filmfesztivált. A sport területén pedig a ballószögi Hírös Lovas Egyesületet, a kecskeméti lány kosarasokat és a kézilabdás férfiakat támogatjuk.
– Milyen érzés, hogy idén Ön kapta a Kecskemét Gazdaságáért díjat?
– Meghatottan értesültem a díjról. Őszintén bízok benne, hogy még sok 3É fűzi majd a KÉSZ-csoportot egybe Kecskemét városával – munkatársai otthonával, a cégcsoport biztos hátországával.
„Jár az óra, telik az idő, mi ezen az úton jártunk a múltban, és a jövőben is ezen fogunk haladni. Bár az óra és az idő le tud járni, de azt gondolom, hogy a mi óránkat most felhúzták azzal, hogy díjat kaptunk.”