Sales funnel, azaz értékesítési tölcsér. Vajon mi mindent takar ez a kifejezés, és miért fontos tudnod róla, ha webshopod van? Jó hírünk van: ennek járunk most utána, tarts velünk te is!
A sales funnel, vagyis az értékesítési tölcsér jelentése
A Webáruház készítés árak webshop készítés során kiemelt figyelmet fordítanak arra, hogy ügyfeleik tisztában legyenek a sales funnel jelentésével. Minden vásárlónak van egy vásárlói útja, amit onnan kezdenek el vizsgálni, amikor először találkozik a vásárló a márkánkkal, a hirdetésünkkel. Ez a sales funnel, vagyis más néven értékesítési tölcsér addig tart, amíg megtörténik a tényleges vásárlás.
Fontos tudni, hogy nem mindenkiből válik vásárló, mert a vásárlás számos tényezőtől függhet. Miért hívják tölcsérnek ezt? Ahogy végig haladunk a szinteken, egyre közelebb és közelebb kerülünk a vásárlás megvalósulásához. A marketingben ezt a stratégiát nevezik AIDA-modellnek is.
Milyen szintjei vannak a sales funnelnek?
A sales funnelnek 4 szintje ismeretes:
- A figyelem (Awereness)
- Az érdeklődés (Interest)
- A döntés (Decision)
- A cselekvés (Action)
A figyelemnél cél, hogy minél több potenciális vásárlót érj el annak érdekében, hogy megismerjék a márkádat. Ez elérhető fizetett banner hirdetésekkel vagy jól megtervezett közösségi médiabeli kampányokkal. A második, az érdeklődés szintjén az érdeklődés felkeltése a cél a terméked iránt. Ez megoldható e-mail kampányokkal, ingyenes letölthető e-bookokkal, szakmai blogcikkekkel.
A harmadik szintnél a döntésnél az a célunk, hogy bennünket válasszon az érdeklődő a versenytársak helyett. Itt célzott kommunikációba kell kezdeni, hogy biztosan meggyőzzük őt arról, hogy a mi termékünket érdemes választania. Végül az utolsó szinten a cselekvésnél megtörténik maga a vásárlás, tehát bennünket választott a vásárló. Ha sikerrel zárult a folyamat, akkor mindenképpen kérjük a visszajelzését a termékünk kapcsán, illetve ösztönözzük további vásárlásra, akár százalékos kedvezmény nyújtásával.
Az értékesítési tölcsér felépítése
A leglényegesebb lépés az, hogy megértve a leendő ügyfeleid gondolkodásmódját, szabd személyre az ajánlatokat. Ezt a legkönnyebben kérdések feltevésével érheted el: milyen nehézségekkel küzdenek, mi kell a szükségleteik kielégítéséhez, mi motiválja őket? A nagyközönség megszólításával növelheted ugyanis az érdeklődők számát.
Fontos lépés a landing page, vagyis a landoló oldal megfelelő felépítése is. Érdemes egy olyan visszautasíthatatlan ajánlatot közzétenni, amely konverzióra sarkallja a látogatót. Nem feltétlenül vásárlásra kell, hogy ösztönözze, hanem arra, hogy megadja az e-mail címét. Ezután létrehozhatsz egy hírlevélkampányt, amiben a sikeresen feliratkozottakkal folytathatsz hatékony kommunikációt.
Ossz meg érdekes és értékes tartalmakat, majd fokozatosan kínáld fel nekik a terméket.
A sales funnel, azaz az értékesítési tölcsér rendkívül hasznos a webshopok számára, mert látogatásokat generál, majd idővel valódi vásárlást eredményez.