A konzervatív Heritage alapítvány már két éve készül arra, hogy az új elnök vezetésével teljesen átalakítsák az amerikai kormányzat működését. A terv kritikusai szerint a Project 2025 egy radikálisan keresztény-jobboldali, autoriter kormányt akar létrehozni, egy diktátorszintű hatalommal felruházott elnökkel, ami egyenesen az amerikai demokrácia végét jelentené.
A tervben többek között ezek szerepelnek:
- az abortusz teljes tilalma;
- a pornográfia betiltása;
- a legfőbb ügyészség és az FBI az elnök személyes irányítása alatt lenne;
- az elnökhöz hű emberekkel töltené fel az amerikai kormányzatot;
- az illegális bevándorlók azonnali deportálása a nemzeti gárda segítségével.
Kamala Harris kampánya során központi elemévé tették a Project 2025-öt, felhívva a figyelmet az abban szereplő, radikálisként jellemzett elképzelésekre, és igyekeztek minél jobban Trumphoz kötni. Látszólag a Trump-kampány is nagy veszélynek értékelte ezt, és mindent megtettek, hogy minél jobban távol tartsák magukat a tervtől. Trump többször is kijelentette, hogy semmit sem tud róla, és nincsen semmi köze hozzá.
Ennek ellentmondani látszik, hogy több mint száz olyan ember dolgozott a terv kidolgozásában, akik Trump első elnöksége alatt kormányzati pozíciókat töltöttek be, vagy dolgoztak kampányán és a hatalomátvételt irányító csapatában.
A washingtoni székhelyű konzervatív Heritage alapítvány kreálta a Project 2025-öt, ami négy részből áll, ebből az első, majdnem kilencszáz oldalas, Mandate for Leadership (nagyjából: vezetői felhatalmazás) kiáltvány az, amit nyilvánosságra hoztak. Van egy személyzetis adatbázis is, ahol az új kormányzatban dolgozó, az elnökhöz feltétlenül lojális leendő tisztségviselőket gyűjtik előre össze, hogy az új elnök beiktatása után rögtön készen álljanak a hatalomátvételre.
A demokraták igyekeztek minél jobban felhívni a figyelmet a tervre, amit úgy jellemeztek, mint egy „ultrakonzervatív kiáltvány egy szélsőjobboldali hatalomátvételre.” Dan Goldman demokrata képviselő kijelentette, hogy az „egy diktátor kívánságlistája, egy átfogó, kifinomult terv, amivel egyenesen a fasizmusba vezetnek minket és elveszik szabadságunkat.”
Két évvel ezelőtt Trump beszédet mondott a Heritage alapítvány konferenciáján, amiben nagyszerű csoportként jellemezte az alapítványt, hozzátéve, hogy „ők fogják lefektetni az alapjait, és terveket kidolgozni arra, hogy egészen pontosan mit fog tenni a mozgalmunk”, amikor megnyerik az elnökválasztást.
A Trump-kampány távolságtartó hozzáállását közben Orbán Viktor is aláásta az M1-nek márciusban adott interjújában, amiben a Heritage alapítványt jellemezve arról beszélt, hogy „ez az az intézet, amelyik írja Trump elnök programját, tehát a részletes szakmai programot, ez az alapítvány készíti el az elnök számára, ő toborozza a leendő amerikai adminisztrációnak az embereit is.”
A demokraták szerint Trump túlságosan nagy kockázatot jelent az elnöki székben, és veszélyes, mert azt gondolja, hogy aki nem ért vele egyet, az ellenség. A vele szemben állókat börtönbe akarja őket csukatni, és fegyverként használná ellenük az irányítása alá kerülő legfőbb ügyészséget, a Fehér Házba pedig egy „ellenséglistával érkezne.”
Trump interjúkban és kampányrendezvényeken rendszeresen beszélt arról, hogy meg kéne büntetni, börtönbe zárni riválisait és kritikusait, vagy nyomozásokat kéne indítani és vádat emelni ellenük. Az NPR közszolgálati adó vizsgálata több mint száz ilyen kijelentést talált.
Trump azzal is próbálta magát eltávolítani a Heritage tervétől, hogy közölte, neki megvan a saját elnöki programterve. Az Agenda47 címet kapott terv – ahol a 47 arra utal, hogy ő lesz az Egyesült Államok 47. elnöke – azonban sok pontban átfedést mutat a Project 2025-tel, amik beszédeiben is fontos helyet foglaltak el. Ilyen például az oktatásügyi minisztérium megszüntetése, a különböző kormányzati szervekben dolgozó köztisztségviselők kirúgása, a több millió illegális bevándorló azonnali deportálása, illetve a hadsereg kivezénylése a határ védelmére.
Trump az első elnöksége alatt rendszeresen panaszkodott arra, hogy a bürokrácia mennyire akadályozta a munkáját, és nem hajtották végre minden utasítását. Elnöksége legvégén egy olyan elnöki rendeletet hozott, amivel több tízezer kormányzati dolgozót rúghatott volna ki könnyedén, lehetővé téve számára, hogy hozzá hű emberekkel töltse fel a bürokráciát, akik ellenkezés nélkül végrehajtják parancsait. Ezt Joe Biden ugyan visszavonta, de ennek visszaállítása a Project 2025 egyik központi eleme, és Trump is utalt már rá, hogy pontosan erre készül.
Az új elnök már jelezte, hogy első elnöki napján ki fogja rúgni az ellene eljárásokat indító Jack Smith különleges ügyészt, és leállítja a 2020-as elnökválasztás eredményeinek megváltoztatására tett kísérletet, valamint a bizalmas kormányzati iratok helytelen kezelése miatt indított szövetségi eljárásokat.
Viszont Jack Smith már az elnökválasztás után tárgyalásokba kezdett az igazságügyi minisztérium felső vezetésével a Trump ellen indított büntetőeljárások lezárásáról, értesült az ABC News az ügyet ismerő forrásokból. A tárgyalások hátterében az igazságügyi minisztérium érvényben lévő irányelve áll, miszerint hivatalban lévő elnök ellen nem indulhat büntetőeljárás a hivatali ideje alatt.
Az világosan látszik, hogy a megválasztott elnök főleg olyan emberekkel szeretné körbevenni magát, akik feltétlenül hűségesek személyesen hozzá és programjához. Az elmúlt négy évben Trump teljesen saját képére szabta a Republikánus Pártot, és most igyekszik olyan embereket választani, akik kérdezés nélkül azt teszik, amit mond.
via Telex