A szeszes italok, dohányáruk ára átlagosan 12,2, ezen belül a dohányáruké – főként a termékkört érintő jövedékiadó-emelkedés következtében – 20,1%-kal nőtt. A tartós fogyasztási cikkekért 3,4%-kal kellett többet fizetni, ezen belül az új személygépkocsik 10,4, a konyhai és egyéb bútorok 5,5%-kal kerültek többe.
Az 5,1%-os infláció magasnak számít, meghaladja a Portfolio által megkérdezett elemzők 4,9%-os konszenzusát. Az előző hónapokban 2,7 és 3,7% között mozgott az árindex. A növekvő trend egyértelműen megfigyelhető volt az elmúlt egy-két hónapban is, a kifejezetten erős növekedést azonban áprilisban láthattuk. Az éves alapon számított infláció megugrása részben a bázishatás következménye: a tavaly kitört koronavírus-járvány főleg az olajárakat rántotta a mélybe, ami az üzemanyagokat olcsóvá tette.
Ugyanakkor a havi alapú árváltozásokban is láthatjuk már a jeleit a gyorsulásnak. A következő hónapok egyik legfontosabb kérdése lesz, hogy a világ nyersanyagpiacain megfigyelhető intenzív drágulás, illetve áruhiány mennyire lesz tartós jelenség, illetve mennyire gyűrűzik át a fogyasztói árakba.