Kecel termőterületeit, legalább 40%-ban sújtó jégkár érte a szakemberek becslése szerint, miután több dél-dunántúli megyére is diónyi nagyságú jég esett a hétvégén, olvasható Kecel város közösségi oldalán.
A bajt tovább tetézi az, hogy az érintett gazdák egy része szerint a jégelhárítók nem dolgoztak.
„Az érintett gazdák súlyos gondja és elkeseredése mellett településünkön sajnos kinyilvánította véleményét egy kicsiny, ám annál hangosabb kisebbség, amely állítja, hogy a templom nem harangozott, a jégelhárítók nem dolgoztak, hiszen nem pufogtak.”
Ma már nem pufognak és a templom is harangozott
Az elkeseredett gazdák kritikáira az önkormányzat a válaszában azt írja, hogy:
„Természetesen nem pufogtak, hiszen a működésük során acetonégetés történik, amelynek hője a belekevert ezüst-jodidot juttatja ki a légkörbe. A városban található mind az öt jégelhárító ezen az elven, tehát hang nélküli eljárásban működik. A pufogást hallók vélhetően az Erdőtelken (Kiskőrös) felállított hangrobbanásos elven működő berendezés zajával azonosították tévesen a Herczeg-telephelyen felállított berendezést.”
Kecelen négy jégelhárító működik – tájékoztat a keceli önkormányzat. Közülük kettő városi, egy állami és egy a hegyközség tulajdonában áll.
Este jött az ítéletidő
Június 25-én a HUNGAROFORCE Kft – amely a jégelhárító rendszer műszaki és szakmai felügyeletét biztosítja – 14:36 perckor értesítést küldött, hogy jégeső várható, s ezt követően 14:53 perckor megindították az üzemeltetését mind a négy jégelhárító berendezésnek, egészen 2021. június 26. 08:07 percig.
A rendszer üzemeltetésének köszönhetően június 25-én késő délután sikeres volt a Paks és Kalocsa térségében kialakult szupercella elhárítása, amely Akasztó irányába távozott, azonban a 21:22 perckor Baranya irányából, több mint 100 km/h sebességgel érkező orkán ellen hatástalan maradt.
A helyi katolikus plébánia délután és este is több alkalommal harangozott, ezzel is igyekezve segíteni a jégelhárítást
– olvasható Kecel város közleményében.
Július 10-ig lehet a károkat bejelenteni az 50%-os mértékű kompenzációra
A károsodást elszenvedő gazdák 2021. július 10-ig jelenthetik be a kár tényét a területalapú támogatás felületén, melyet közreműködő személy útján is elő lehet terjeszteniük. A bejelentéssel egyidejűleg meg kell jelölni a várható termés mennyiségét és meg kell jelölni térképvázlaton az érintett parcellát is.
A bejelentést követően a Kormányhivatal munkatársai szemlét tartanak, melyről végzést kap a károsodott gazda, tartalmazva, hogy milyen mértékű károsodás következett be. Mindezt követően november 1. és 30. napja között be kell jelenteni a tényleges termés mennyiségét, s ez alapján történt végelszámolást követően kerül folyósításra a károsodás 50% mértékű kompenzációja.
Az tarthat igényt a teljes, 100%-os kompenzációra, aki piaci alapú biztosítással rendelkezik – tájékoztat az önkormányzat