Már az apám is szárnyasokat tartott. A családunk ma is ebből próbál megélni, de majdnem lehetetlen. Az áremelkedések, a drága takarmányárak, az energia drágulása, a madárinfluenza, az elszálló termelési költségek mellett most a legnagyobb bajunk, hogy nem kaptuk meg a beígért állatjóléti támogatásokat. A felvásárlási árakat pedig úgy lenyomják a nagy integrátorcégek, hogy a megélhetésünk került veszélybe. Mesélte egy kacsatenyésztő, miközben gyülekeztek a víziszárnyas-tenyésztők Mélykúton, ahol azért tüntettek, mert a nekik járó állatjóléti támogatásoknak csak a töredékét kapták meg a magyar államtól.
Többszáz a támogatások elmaradása miatt jövedelem nélkül maradt kacsa- és libatenyésztő demonstrált Mélykúton
A termelők elégedetlenségének oka az, hogy a támogatások mindössze 37%, illetve 44%-át fizették ki a termelőknek. A Magyar Államkincstár ugyanis a támogatási igényeket csökkentette, amit azzal indokoltak, hogy a benyújtott jogszerű támogatási igények meghaladták a rendelkezésre álló keretet. A támogatások kétharmadának elmaradása miatt jövedelem nélkül maradt kacsa- és libatenyésztők ezért vonultak fel Mélykúton, a hetekben újabb milliárdos állami támogatást kapott, Hunent Zrt. irodája előtt.
A demonstráló termelők a helyszínt tudatosan választották ki, hiszen Mélykúton lakik Kiss István agrármilliárdos, a Hunent igazgatóságának elnöke, azé a cégé, amely a térség egyik legnagyobb vállalataként évente mintegy 10-11 millió darab pecsenyekacsát és kb. 300-400 ezer darab húslibát dolgoz fel. Kiss a Magyar Kacsaszövetség elnöke is, amely szervezet képviseli a tenyésztőket. A termelőket tömörítő szervezeteken belül azonban bizalmi válság alakult ki az elmúlt időszakban, mert az elmaradt kifizetések miatt sokan azt tapasztalták, hogy az ágazatban dolgozó családokat magukra hagyták. Ez vezetett végül a mélykúti demonstrációhoz.
A termelők nevében Szabó Bálint beszélt, aki elmondta, az állam ugyan 14 milliárd forintot kifizetett, de annak csak töredéke jutott el a kistermelőkhöz. Ezért az egyik követelésük az, hogy az elmaradt állatjóléti támogatásokat 30 napon belül fizessék ki. A következő követelésük pedig az, hogy a szakminisztérium a termelőkkel közösen határozzon meg rögzített, minimál felvásárlási árat, aminél kisebb áron „se Kiss István, se Szabó Miklós, se senki más, ne vehessen alacsonyabb áron kacsát és libát a magyar piacon” – emelte ki Szabó. Egy független vizsgálóbizottság felállítását is kezdeményezik, amely feladata kivizsgálni az eltűnt állatjóléti milliárdokat, ami a termelőket illeti meg. Ezért pedig a Kacsa- és Lúdszövetség elnökségét számoltatnák el – mondta Szabó.
A demonstrálók szerint tehát ezek a szakmai szervezetek nem képviselik kellőképpen a gazdálkodók érdekeit, a vezetőik kivétel nélkül a nagy integrátor cégek képviselői közül kerültek ki, ezért a Baromfi Termék Tanácsban és a többi szervezetben is tisztújítást követelnek.
A miniszter megszakította az amerikai útját, hogy csillapítsák a termelők indulatát
A tüntetés után röviddel Nagy István agrárminiszter is megérkezett a gazdák fórumára, a mélykúti művelődési házba, de megjelent Feldman Zsolt államtitkár és Farkas Sándor miniszterhelyettes is. Nagy bejelentette a zsúfolásig telt teremben, hogy kifizetik az elmaradt állatjóléti támogatásokat, amire a kormány 1,9 milliárd forintot különít el. Ezzel, ahogy a miniszter fogalmazott, a tüzet sikerült eloltani.
A gazdálkodók azt kifogásálják, hogy az állatjóléti támogatásokat gyakran úgy építik be a felvásárlási árakba a nagy integrátorcégek, hogy figyelmen kívül hagyják, ha végül megváltozik az állattartóknak kifizetett támogatás mértéke. A miniszter elismerte, hogy ez az eljárás alkalmas a termelői bizalom megingatására, ezért mindenképpen visszaszorítandó. Nagy István arról is beszélt, hogy a felvásárlási árakban a termelőknek és a felvásárlóknak kell megegyezniük, ebben a kormány közvetítésével tud segítséget nyújtani.
A fórumon a Baromfi Termék Tanács elnöke, Csorbai Attila a teljes vezetés lemondását is bejelentette, és a tisztújításról is megállapodtak.
A termelői oldal közösen lép fel a rögzített, minimál felvásárlási árak kialakításáért
A fórumot követően került sor arra az egyeztetésre, ahol a miniszter, a terméktanácsi elnökök és a tüntető gazdák delegált képviselői vettek részt. Szabó Bálint úgy foglalta össze a mai nap eseményeit közösségi oldalán, hogy „sok lúd disznót győz, a kacsa- és libatermelők összefogása áttörést hozott”. A demonstrációt és az egyeztetéseket sikeresnek véli, mert
- 1,9 milliárd forint plusz forrást biztosítanak a bajba jutott gazdáknak.
- A Magyar Kacsa- és Libaszövetségek vezetése lemondott és rendkívüli tisztújítást tartanak.
- És sikerült arról megállapodni, hogy a termelői oldal úgynevezett Termelői Integrációs Szervezetet alakít, amelyen keresztül érvényesíthetik a termelők érdekeit a felvásárlási árak kialakításakor és a madárinfluenza okozta károk kompenzálása érdekében.
A tüntetés és a fórum néhány pikírt megjegyzéstől eltekintve békésen zajlott, amelyen mintegy 400 gazdálkodó gyűlt össze. A demonstráción megjelent a térség országgyűlési képviselője, Bányai Gábor, illetve az ellenzék közös jelöltje, a szintén termelő, Kiss László is. A kérdés márcsak az, amit a művelődési házból kifelé jövet egy tenyésztő megjegyzett a társának, hogy miután 2016-ban is volt már hasonló helyzet, most vajon hogyan és mikor fogják kifizetni őket.
Korábbi cikkünk a témában:
Bajban a kacsa- és libatenyésztők, február 4-én Mélykúton demonstrálnak a termelők