Májusban 4%-os volt az infláció Magyarországon, júniusban pedig valószínűleg kis csökkenéssel 3,9%-ra mérséklődhetett a pénzromlás üteme. Az elemzők egyre szebb pályát látnak az év második felére – írja a Portfolio.
A márciusi 3,6%-os mélypontról felfelé mozdult az árindex, de nincs szó gyorsulásról, valójában júniusban még egy minimális csökkenés is valószínű. Ez azért lehet, mert az élelmiszerek kisebb, az ipari termékek és a szolgáltatások valamivel nagyobb havi drágulását szinte teljesen ellensúlyozza majd az, hogy a járműüzemanyag havi alapon olcsóbb lett júniusban – mondta Nyeste Orsolya, az Erste Bank vezető elemzője.
Becsey Zsolt, az Unicredit vezető közgazdásza szerint a csökkenéshez hozzájárul, hogy a nagy szolgáltatók átárazásának májusi befejeztével az árak lassú normalizálódási folyamata kezdődhetett meg júniusban. Hozzátette, hogy az inflációs várakozások, a szállítási költségek alakulása és bérnyomásról árulkodó idősorok mind magasabb értékeket mutatnak, mint ami az árstabilitással összeegyeztethető lenne.
Néhány hónapja még mindenki biztosra vette, hogy ilyenkorra már 4% felett lesz az infláció, viszont az év második felének inflációs pályája fokozatosan lefelé tolódik. Az elemzők szerint az 5%-ot legfeljebb decemberben éri el a mutató, de az sem biztos. Ezzel egyértelmű fordulat állt be az év végére vonatkozó várakozásokban.
Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza szerint az év hátralévő részében négy tényező jelent kockázatot az infláció szempontjából: a forintárfolyam alakulása, az üzemanyagárak, a kereslet visszaépülése, illetve a költségvetési egyenleg alakulása és a költségvetési cél tartásához szükséges intézkedések.