Egyre több embernek jelent nehézséget megfelelő és megfizethető otthont találni vagy fenntartani. Mindezt közvetlen környezetünkben látjuk és tapasztaljuk. Újságíróként arra van lehetőségünk, hogy írjunk a társadalom széles körét érintő lakhatási válságról, kihívásokról és a lehetséges megoldásokról. És hozzájáruljunk az erről szóló közös gondolkodáshoz, mert úgy véljük, a társadalom még nem döntötte el, hogy a lakhatás közügy vagy magánügy. Ezért arra vállalkoztunk egy több hónapos projekt keretében, hogy emberek történetein keresztül – lakók, szakértők, és érintett csoportok megszólaltatásával – bemutassuk a lakhatás megfizethetőségével, minőségével és elérhetőségével kapcsolatos problémákat.
Kecskeméti újságíróként természetesen górcső alá vesszük Kecskemétet is – városunkhoz kapcsolódóan egy kérdőívet is útjára indítottunk, amelyet eddig 449-en töltöttek ki. Ezúton is köszönjük azoknak, akik készek nyilatkozni nekünk a lakhatási helyzetükről – hamarosan keresni fogjuk többüket is.
Mivel a súlyosbodó lakhatási nehézségek számos más – nemcsak hazai – nagyobb városokban élőket is sújtanak, ezért úgy döntöttünk, hogy elmegyünk olyan erdélyi városokba, amelyek Kecskeméthez hasonló nagyságúak és központi fekvésűek. Azt a kérdést is feltehetjük, hol tart Kecskemét és Magyarország a régió többi országához képest? Az elmúlt napokban Marosvásárhelyen forgattunk, ami azért is fontos nekünk, mert testvérvárosunk. De Kolozsváron és környékén is készítettünk interjúkat, és jártuk be – itt is – a lakhatás társadalmi valóságának szélsőséges helyszíneit. Az anyagi jóléttel, esetleg a luxussal, fényűzéssel, a tisztes és szerényebb polgári jóléttel áll szemben a nyomor, az ínség, a peremhelyzet.
Az anyaggyűjtést januárban tovább folytatjuk – minden bizonnyal Nagyváradon, és terveink szerint Máramarosban.
A lakhatásról szóló több részes cikksorozatunkat (videós, képes, írásos formátumokban) jövő kora tavasszal fogjuk publikálni. Addig is álljon itt néhány fotó – vegyesen Kecskemétről, Kolozsvárról és Marosvásárhelyről – az elmúlt hetekből , melyek közül néhány arra is rávilágít, mennyire szélsőséges lakhatási viszonyok között élünk, és nehéz emberi sorsokat látunk magunk körül. A fotókat Hraskó István, a kecsup.hu újságírója készítette.
Cikksorozatunk az Expanding Production of Independent Content projekt keretében készül.