Idén újra nekünk ajánlhatod fel az adód 1 százalékát!

5 éves lesz a KecsUP március 28-án! 5 éve nyújtunk tá­jé­ko­zó­dá­si pontot a hétköznapokban. Célunk nemcsak füg­get­len­nek lenni, de a leghitelesebb, legmegbízhatóbb és leg­ma­ga­sabb minőségű újságot készíteni a városban. Egy olyan szabad és gondosan szerkesztett platformot, amit minden város megirigyelne.

2023. óta nekünk is felajánlhatod adód 1%-át. Ne hagyd az államkasszában ezt a pénzt, rendelkezz róla, hogy a vidéki média kapja meg!

Áramlat Alapítvány adószáma: 19235743-1-03

Kormányhivatal: Nem jogsértő, ha utánvétnél előre kér pénzt a webáruház

- Advertisement -

Már két olvasónk is jelezte, hogy meglepődtek, amikor karácsonyra megrendelték az ajándékot az interneten. Két különböző áruházban tették ezt, de a meglepődés oka ugyanaz volt. A felajánlott fizetési lehetőségnél az utánvétes vásárlást választották, ami elméletileg azt jelenti, hogy a megrendelő akkor fizet, ha átveszi a terméket. Írhattuk volna, hogy a gyakorlatban is ezt jelenti, ha nem tudnánk erről a két esetről. E sorok írója is minden utánvétnél valóban utólag fizetett, de úgy tűnik, már az utánvét nem feltétlenül jelenti ezt.

Miután megrendelték ugyanis olvasóink a terméket, kaptak egy automatikus visszaigazolást. Majd pár nap múlva kaptak egy e-mailt, hogy a termék árának egy részét fizessék ki előre. Nem merték ezt megtenni, nehogy átverés legyen. Az illetékesekhez fordultunk, hogy ez jogszerű-e.

Jogszerű előre pénzt kérni utánvétes vásárlásnál, ha erről tájékoztat a webáruház

Gyorsan megkaptuk a választ a megyei kormányhivataltól, amit most összefoglalunk röviden: Igen, jogszerű, amit a két webáruház tett. Íme a részletesebb indoklás:

„Nem kifogásolható a szolgáltató kereskedelmi gyakorlata, ha bizonyos százalékban előreutalással kéri a vételár kiegyenlítését. Ilyenkor a vevőnek mérlegelni kell, hogy vállalja-e a vételár előzetes megfizetését bízva abban, hogy a kereskedő a szerződést teljesíteni fogja. Azonban a fogyasztónak minden esetben alaposan meg kell fontolni a vételár előzetes átutalását, ha egy általa még nem ismert vállalkozással kíván szerződést kötni. A szerződéskötéskor tehát a kereskedelmi gyakorlat megítélése során az olyan fogyasztó magatartását kell alapul venni, aki észszerűen, tájékozottan, az adott helyzetben általában elvárható figyelmességgel és körültekintéssel jár el.”

Azok a bizonyos apróbetűs részek…

Még hozzátették a válaszhoz, hogy csak abban az esetben jár el szabályosan a szolgáltató, ha a törvény által előírt tájékoztatási kötelezettségének eleget tesz. Ugyan egyik vásárlónak sem részletezték a szabályzatot, de a webáruház honlapján kutatva rá lehetett taláni az előleg kérésének lehetőségére. Vagyis a tipikus esete annak, hogy a kisbetűs részben fontos dolgok lehetnek.

Miután a szokásosnál jóval több webáruházi megrendelésre lehet számítani a mostani karácsonykor a pandémiás helyzet miatt (kormányzati szinten is kérték, hogy aki teheti, az interneten vásároljon be), értehtő, hogy esetleg a gyakorlatlanabb vásárlók bizalmatlanok lesznek, ha előre fizetést kérnek a boltok. Főleg utánvétes vásárlásnál, és akkor, ha nem valamelyik ismert webáruházról van szó.

- Advertisement -
Exit mobile version