A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) honlapjára feltöltött döntések alapján (az októberi lista nem elérhető) kiemelkedő támogatást adott Izsáknak Kásler Miklós emberminiszter, aki egyben az NKA elnöke is. A decemberi döntések között látható az 54 millió forintos támogatás, amelyet a Szent László a táltoskirály történelmi rockopera megvalósítására adott a miniszter az alap elnökeként.
Táltos vagy lovag? Történelmi vagy népi?
Nem tudjuk, hogy van-e jelentősége, mindenesetre tény, hogy a megvalósításban szerepet játszó Nemzeti Lovas Színház a táltos szót lovagra cserélte, a történelmit pedig népire, így náluk már Szent László, a lovagkirály címmel fut a népi rockoperának titulált darab. A Pintér Tibor nevével fémjelzett társulat a darab ősbemutatóját Izsákon tartja. Az igazgató
“Hangsúlyozta, hogy egy szent királyt életre kelteni hatalmas felelősség. A teátrum célja, hogy a fiatalokat megismertesse a történelmi hősökkel. Arról is beszélt, hogy Szent László megtestesíti azt az értékrendet, amit a mai generációknak is meg kell ismerniük.” – áll a társulat honlapján.
Az időközben elhunyt és pénteken eltemetett Mondok József, polgármesterként december közepén arról beszélt egy videó üzenetben, hogy
Izsákot “gyakran emlegetik Bács-Kiskun megye lovas fővárosaként. Az elmúlt néhány évtizedben rangos lovas helyszín lett, számos lovas sportesemény, fogathajtó Európa-bajnokság, világbajnokság otthona volt. A népi rockopera bemutatójának helyszínét a Kiskunsági Nemzeti Park tulajdonában lévő Kolon-tó öleli át, amely az előadást még látványosabbá teszi” – számol be a lovas színház.
A teátrum honlapján még arról is szó van, hogy a darab történelmi hitelességét a Magyarságkutató Intézet garantálja.
Itt említjük meg, hogy ennek az intézetnek a filmje a pozsonyi csatáról készült animációs alkotás, amelyet tavaly év végén mutatott be az M5 csatorna, és amelyik szakemberektől is igen sok bírálatot kapott, de még a főcímzenéjét is számos kritika érte. A kritikusok között volt az intézet két munkatársa is, akik éppen az alkotás történelmi hűségét feszegették egy írásban. Pár napra rá a két munkatárs eltűnt a Magyarságkutató Intézet honlapjáról. A Telex akkor arról írt, hogy retorzióként szűnik meg a munkaviszonyuk.
A darabban szerepel Papadimitriu Athina, Pápai Kíra, Mohácsi Márk, Ilyés Jenifer és Deák-Lőrincz Andrea.
Az 54 millió forintos támogatás kiemelkedőnek számít. A tavalyi miniszteri döntések jellemzően néhány millió forintról szóltak. A 30 millión túli már ritkának számít. 50 millió feletti támogatást pedig csak kettőt találtunk. Az izsákit és egy másikat, amely néhány millióval még ennél is többet kapott.
Minden fillér jó helyre megy!
Comments are closed.