Idén újra nekünk ajánlhatod fel az adód 1 százalékát!

5 éves lesz a KecsUP március 28-án! 5 éve nyújtunk tá­jé­ko­zó­dá­si pontot a hétköznapokban. Célunk nemcsak füg­get­len­nek lenni, de a leghitelesebb, legmegbízhatóbb és leg­ma­ga­sabb minőségű újságot készíteni a városban. Egy olyan szabad és gondosan szerkesztett platformot, amit minden város megirigyelne.

2023. óta nekünk is felajánlhatod adód 1%-át. Ne hagyd az államkasszában ezt a pénzt, rendelkezz róla, hogy a vidéki média kapja meg!

Áramlat Alapítvány adószáma: 19235743-1-03

Szélsőséges időjárás: a sok eső és az aszály is nehezíti a madarak költését a Kiskunságban

- Advertisement -

Idén 12 széki lile fiókát sikerült meggyűrűzni a Felső-Kiskunságban. Ez azért jó eredmény, mert ennek a ritka és fokozottan védett fajnak az országos állománya 0-22 pár között mozog. Az elmúlt évekre is jellemző szélsőséges időjárási viszonyok azonban most is megnehezítették a madarak sikeres költését, számolnak be a Kiskunsági Nemzeti Park természetvédelmi őrkerület-vezetői.

Májusban a hirtelen leesett nagy mennyiségű csapadék három tojásos fészket el is mosott, de valószínűleg egy korábban kikelt fészekalj is megsemmisült. Majd a nyár közepi forróság és aszály tette próbára őket.

Júliusban az egyik utolsó fészekben a tojások már a teljesen leszáradó területen keltek ki, mindössze egy szobányi vízfolt állt rendelkezésükre. Az eső továbbra sem jött, a nyár közepi forróságban ez a szobányi vízfolt napról napra pár négyzetméteresre apadt. Mivel a fiókák még messze álltak a röpképességtől, így beavatkozásra volt szükség, kétnaponta vizet vittek nekik a nemzetipark kollégái. A víz nem csak azért fontos, hogy inni tudjanak, hanem a táplálékaik zöme is vízhez, illetve a nedves, iszapos talajhoz kötődik. A három fiókából egy végül sikeresen felnevelkedett.

Visszafordíthatatlan már a klíma megváltozása az ENSZ friss jelentése szerint

Az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) minap mutatta be legfrissebb klímaügyi jelentését.

A jelentés – a korábbiakhoz hasonlóan – hangsúlyozza, foglalja össze a merce.hu, hogy:

  • a klímaváltozás velünk élő valóság,
  • az üvegházhatású gázkibocsátás veszélyezteti az emberi életet és az ökoszisztémát,
  • ezért csökkenteni kell a kibocsátásokat.

Az alkotók hangsúlyozzák, kutatásaik szerint a jelenlegi tendenciák szerint az évszázad végéig 3 fokkal fog melegedni átlagosan a Föld klímája.

Tojásos fészekalj. / Fotó: Sápi Tamás

Ez azért is probléma, mert a párizsi egyezményben jó esetben 1,5, de maximum 2 foknyi melegedésben állapodtak meg az aláíró országok, az iparosodás előtti szinthez képest. Ehhez képest jelenleg nagyjából 1,1 foknál tartunk, és már most is letaglózó következményei vannak a klímaváltozásnak, az utóbbi öt év a legmelegebb volt a mérések kezdete óta.

A klímaváltozással felgyorsul a vízciklus is. Ez azt jelenti, hogy a melegebb légkör több vizet tud megtartani, gyorsabb a párolgás, és végső soron a kialakuló esők súlyosabbak, nagyobb mennyiségű víz esik le rövidebb idő alatt. Ez a németországihoz hasonló áradásokhoz vezethet, miközben más régiók szinte teljesen kiszáradhatnak, lehetetlenné téve például a mezőgazdasági termelést.

A Munkacsoport felszólaló kutatói hangsúlyozták, hogy a klímaváltozás egyértelműen az emberi tevékenység következménye, és a károsanyag-kibocsátás azonnali és radikális csökkentésére van szükség a további katasztrofális következmények mérséklésére, vagy ellenkező esetben 2030-ig elhasználja az emberiség azt a szén-dioxid kvótát, ami mellett 1,5 fok alatt lehetne tartani a felmelegedést.

 

- Advertisement -
Exit mobile version